Под силен натиск от фермерите испански консервативни политици оттеглят подкрепата си за споразумението
Испания която е исторически свързана със страните от Латинска Америка сега може да разклати сделката с Меркосур заради това, че под силен натиск от страна на фермерите политици от десницата, част от политическото семейство на ЕНП оттеглят подкрепата си от търговската сделка, пише POLITICO. В навечерието на официалното подписване на сделката в парагвайската столица Асунсион, испанските фермери засилват натиска си върху местните политици, което може да се отрази на сделката между ЕС и страните от Южна Америка. .
Оттеглянето на подкрепата от страна на испанските политици от средите на десницата може да постави под сериозно напрежение гласуването на сделката в Европейския парламент следващата седмица, който както е известно също трябва да се произнесе по нея. Междувременно според информации на полските медии, както и се очакваше ако депутатите от ЕП не приемат резолюция за изпращане на споразумението в съда на ЕС в Люксембург, това се готви да направи Полша.
По време на митинг през отминалия уикенд председателят на Испанската народна партия Алберто Нунес Фейхо подкрепи фермерските протести като заяви, че сделката с Меркосур може да доведе до намаляване на конкурентноспособността на испанските фермери. В пост в X той поясни, че партията му ще подкрепи споразумението ако се получат достатъчно гаранции, че ще се спазват предвидените предпазни мерки и се засили граничния контрол.
Нервността от голямата отговорност която пада върху европейските депутати се усеща според изданието и в кулоарите на ЕП, като високопоставен политик от десноцентристкия сектор пожелал анонимност също призна , че ситуацията около гласуването на сделката е много нервна. Според друг депутат от лагера на ЕНП, ако Испания отхвърли споразумението, това ще е краят на Меркосур, тъй като според него заедно с Германия Испания е двигателят на сделката.
За обръщането на испанските депутати от десноцентристкия сектор срещу сделката има и вътрешно политически причини свързани с предстоящите регионални избори в началото на февруари в Арагон, Кастилия и Леон на 15 март и по-късно в Андалусия, в които решаващ за партията ще е вотът тъкмо в селските региони. И ако икономиката на Арагон е зависима от животновъдството, Кастилия и Леон е испанската житница, а Андалусия е най-големият производител на селскостопанска продукция в страната.
Крайнодясната партия Vox – която вече е третата по големина група в испанския парламент и която продължава да расте в социологическите проучвания – води активна кампания срещу споразумението, което според нея „обръща гръб на хиляди испански производители [като позволява] масивния приток на чуждестранни продукти“. Тя използва и въпроса, за да характеризира Народната партия като водеща политическа сила, която е практически идентична с управляващата Социалистическа партия и която не се бори за интересите на средностатистическите избиратели.
Това е голям проблем за Народната партия, която отчаяно се стреми да спечели управляващо мнозинство в Арагон, Кастилия и Леон, както и в Андалусия, и да нанесе нови поражения на слабото малцинствено правителство на премиера Педро Санчес. Лявата коалиция в Испания е в тежко положение, без достатъчна подкрепа за приемане на законодателство или нов бюджет, и има съмнения, че ще остане на власт до националните избори, насрочени за юли 2027 големите загуби на социалистите в Арагон, Кастилия и Леон, както и в Андалусия, биха увеличили натиска върху Санчес да свика предсрочни избори, но самата Народна партия е под натиск да постигне убедителни победи с мнозинство и в двата региона.
Партията се притеснява да не се налага да формира коалиционни правителства с Vox, както направи на Балеарските острови, Естремадура, Арагон, Валенсия и Мурсия след националните регионални избори през 2023 г. През лятото на миналата година това партньорство се превърна в основна пречка, когато Санчес свика предсрочни избори и основа успешната си кампания на страха, че гласът за Народната партия се равнява на глас за крайнодясно национално правителство.













