НАЗ предлага резервът от таваните за директни плащания да отидат в Гаранционен фонд за кризи. „Ако в Стратегическия план за развитието на земеделието до 2027 г. все пак бъдат заложени тавани при директните плащания, то нека с този резерв се създаде Гаранционен земеделски фонд, който изцяло да подпомага фермерите при кризи – като тази с градушките през лятото на тази година”. Това заяви пред националното радио председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов по повод аграрните политики, които земеделската общност очаква от новия кабинет.
Коментирайки досегашните срещи между 4-те партии, коалиционни партньори в 47-я парламент, председателят на браншовата организация изрази несъгласието си с факта, че на тези срещи не бяха поканени експерти с опит в сектора. Подобна мисъл защити и председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК) Тодор Джиков.
Председателят на асоциацията на зърнопроизводителите разкритикува и анализа за структурата на земеделските стопанства, подготвен от служебния кабинет, който ще бъде обсъждан на 9 декември. На тази дата ще се проведе 15-то заседание на Тематичната работна група по Стратегическия план, обяви още Костадинов.
За разлика от Белгия и Нидерландия структурата на земеделските стопанства у нас е коренно различна и според Костадинов политиките не би трябвало да се определят от малките стопанства с по 1-2 животни, които нямат отношение към икономическата сила на сектора.
Според Костадинов, за да има ефективно управлеине в сектора, „при избора на заместник министри в бъдещия кабинет не трябва да се поставят хора с представителни функции, а експерти, които имат представа от проблемите и състоянието на аграрния сектор”.
По отношение на структурните промени, които се предлагат с отделянато на Българската агенция по безопасност на храните от структурата на Министерството на земеделието, храните и горите и прехвърлянето й на подчинение на Министерския съвет, Костадинов смята, че това би било голяма грешка, тъй като достъпът на феремерите до този контролен орган ще бъде силно затруднен, а за земеделците тази комуникация е от съществено значение. „И по регламент храните и земеделието са тясно свързани, затова и голяма част от подпомагането по ОСП обединява тези производства”, мотивира се още Костадинов.