Министър Греков информира, че е изпълнен ангажиментът за официалното заявяване пред ЕК до 1 август на параметрите на прилагането на схемите за директните плащания за страната от 2015 г.
Проектът е изготвен след множество консултации с браншовия сектор, които стартираха от месец февруари т.г. и са изпратени в срок от нашите експерти в онлайн системата на ЕК, заяви министърът.
Той посочи, че сега е важно служебното правителство да довърши този диалог с ЕК и така, както е предвидено по регламент, да отговаря на евентуалните въпроси и да представи необходимите уточнения през следващия месец.
Министърът в оставка подчерта, че предвид на особено важното място на земеделието в икономиката на страната, както и разнообразните подотрасли, застъпени в него, дебатите на национално равнище са протекли изключително интензивно, като практически всяка от национално представените браншови организации е имала възможността да заяви своите виждания и да защити своите интереси, в това число и на открито заседание на Парламентарната Комисия по земеделие и храни, като в крайна сметка МС е одобрил изготвената от името на България обща концепция, която е представена на Брюксел.
Концепцията за директни плащания след 2015 г. е резултат на задълбочен анализ за предишния период на прилагане на преките плащания за България, като припомни, че той беше първи за страната и неминуемо е имало и допуснати грешки при прилагането.Министър Греков увери, че в концепцията за новия период те са взети предвид, като посочи още, че желанието на екипа е било да направи правилата за прилагането от една страна опростени, но не и лесни за заобикаляне или злоупотреби.
Греков подчерта, че въпреки желанието, е много трудно да се удовлетворят всички интереси, като изрази увереност, че екипът му е успял да намери най-добрия баланс между отделните сектори и производства в изпратената концепция.