Спазването на общите принципи за интегрирано управление на вредителите ще стане задължително за земеделските стопани 3 месеца след приемането и обнародването на Закона за защита на растенията.
Общите принципи за интегрирано управление на вредителите включват комплекс от мерки, които целят да се постигне ефективно опазване на земеделските култури, като се дава предимство на агротехническите, биологичните, физическите и други нехимични методи, когато те осигуряват задоволително ниво на контрол на вредителите.
Земеделският производител трябва да реши дали и кога да прилага продукти за растителна защита, на базата на извършено наблюдение върху развитието на вредителите, вземайки предвид праговете на икономическа вредност, конкретните площи, култури и климатични условия, като при необходимост ползва консултантски услуги.
Продуктите за растителна защита трябва да се прилагат при доказана необходимост и да бъдат селективни по отношение на целта, за да се осигури опазване на полезните организми и околната среда. На базата на данните за употребените продукти за растителна защита и данните за наблюдението на вредителите, земеделският производител трябва да провери доколко са успешни прилаганите мерки за растителна защита.
Новият ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА създава възможност за решаване на възникнали в практиката проблеми чрез:
Въвеждане на общи принципи на интегрирано управление на вредителите;
Уреждане на изчерпателен ред за прилагане на спешни фитосанитарни мерки при установяване на карантинни вредители, които са нови за страната или са ограничено разпространени;
Детайлни правила за упражняване на първоначалния и последващ контрол върху регулираните дейности в областта на защитата на растенията и пускането на пазара и употребата на продукти за растителна защита и торове.
Предвидено е одобряването на Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди, съдържащ количествени и други цели, мерки и срокове за намаляване на рисковете и въздействието на употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда.
С приемането на законопроекта ще се постигне по-пълно съответствие на националните разпоредби с тези на ЕС в областта на растителната защита, ще се осигурят по-добри възможности за опазване на земеделските култури, ще се подобри процесът на разрешаване на продуктите за растителна защита, като същевременно се ограничи до минимум тяхната употреба с оглед защитата на здравето на хората, животните и околната среда. Всичко това ще спомогне да се повиши качеството и безопасността на храните от растителен произход.