сряда, октомври 16, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
ЗащитаОтлгежданеПЧЕЛАРСТВО

Пълната забрана на неоникотиноидите би струвала 4,5 млрд. годишно

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

Накратко

План за подкрепа здравето на пчелите са предложили Syngenta и Bayer, водещи производители на пестициди-никотиноиди, обвинявани за рязкото намаляване на пчелните популации по целия свят.

Производители на пестициди предлагат план в подкрепа на пчелитеПравителствата на държавите от ЕС не постигнаха споразумение за забрана на три широко използвани вида пестициди, свързани с намаляването на пчелите, а Европейската комисия може да наложи принудителна забрана, освен ако държавите членки не постигнат скорошен компромис, пише greentech.bg. Syngenta и Bayer, които твърдят, че вредните ефекти на пестицидите върху пчелите са недоказани и че забраната ще отрази зле върху икономиката на ЕС, предложиха план, който включва създаването на цветни полета, които да осигуряват местообитания за пчелите.

Фирмите предлагат и програма за мониторинг на място за изследване на връзката между неоникотиноидите и връзката им с пчелите, изследвания на въздействието им върху паразити и вируси.

Този подробен план ще доведе до ценни изводи в областта на здравето на пчелите, докато забраната върху неоникотиноидите просто ще затвори вратата към разбирането на проблема, заяви главният оперативен директор на Syngenta Джон Аткин. Пчелите имат решаващо значение за опрашването на повечето култури в Европа, а неоникотиноидите се използват върху повече от 8 милиона хектара насаждения за увеличаване добивите от рапица, пшеница и други посеви. Наскоро ЕК предложи забрана за препаратите, базирани на неоникотиноиди, след като Агенцията по безопасност на храните в ЕС обяви, че те представляват риск за здравето на пчелите. Еколози, активисти, пчелари и учени обвиняват правителствата, че се поддават на натиск от страна на големите агробизнес корпорации. Предложението на ЕК за забрана на неоникотиноидите би засегнало всички култури, с изключение на зимните зърнени култури и растенията, които не са привлекателни за пчели, като например захарно цвекло. Евентуална забрана може да бъде приложена от 1 юли 2013. Покрай предупрежденията, че неоникотиноидите могат да са опасни за пчелите, има и доста противоречиви научни становища относно заплахата, която те представляват при нормални условия на отглеждане. Някои смятат, че главна причина за разрушаването на местообитанията и заболяванията на пчелите е акарът Вароа. Въпреки че всички доказателства сочат, че различни паразити и болести са истинската причина за лошото здраве на пчелите, ние искаме да направим всичко по силите си, за да дадем на потребителите доверие към нашите продукти, казва Рюдигер Шийтца от Bayer CropScience.

Пълна забрана за третиране на семената с неоникотиноиди би понижило нетния износ на пшеница в ЕС с 16% и би довело до 57% покачване вноса на царевица, което би струвало на икономиката на ЕС около 4,5 милиарда евро годишно, според проучване, финансирано от Syngenta и Bayer.

А според изследователите финансовото измерение на „работата“ на насекомите-опрашители в селскостопанския сектор на ЕС се изчислява на 22 милиарда евро на година. Тезата, че ползите от пълна забрана на вредните препарати биха надвишили разходите от този ход, наскоро оспори секретарят по околната среда в Обединеното кралство Оуен Патерсън. Според него все още няма достатъчно доказателства за крайни ограничения на пестицидите, широко използвани в селскостопанския отрасъл.

Бездействието по въпроса ще има още по-голяма вреда – загубата на пчели и – намаляване на жизненоважната им роля за опрашването, предупреждават природозащитници.

Проучване на общественото мнение показа, че почти три четвърти от обществеността на Великобритания е подкрепила предложената забрана. Avaaz е събрал 2,5 млн. подписа в подкрепа на забраната в цяла Европа. “Комисията отчита отговора на нейното предложение от страна на държавите-членки, но продължава да се ангажира с амбициозни и пропорционални законодателни мерки,” бе становището на ЕК по казуса. В средата на месец март държавите-членки на ЕС не можаха да се споразумеят относно забраната на три широко използвани пестицида – клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам. 13 държави гласуваха „за“ забраната, 9 – „против”, Германия, Великобритания, България и още две държави се въздържаха при гласуването на двугодишна забрана на пагубните за пчелите пестициди.

„България категорично ще гласува “за” забраната на неоникотиноидните пестициди“.

Това каза министър-председателят Марин Райков, който се срещна с участниците в националния протест „Да спасим пчелите“, състоял се пред Министерския съвет на 22 април 2013 г. Прочети ТУК

Вашият коментар