вторник, декември 10, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
ЗърнопроизводствоЗърнопроизводствоНОВИНИРАСТЕНИЕВЪДСТВО

Росен Плевнелиев: Селскостопанската академия няма нужда от повече реформи, а от достоен статут

Държавният глава беше гост на Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ в града

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

Селскостопанската академия няма нужда от нови реформи и преструктурирания и заслужава достоен статут, достойно отношение и достатъчно финансиране, заяви президентът Росен Плевнелиев в Садово.

Държавният глава беше гост на Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ в града, където се намира Националната растителна генбанка.

Президентът беше категоричен, че успешното развитие на селскостопанския отрасъл в България е невъзможен без Селскостопанската академия. Според държавния глава, отрасълът има нужда от спокойствие, от възможност да планира дългосрочно и от яснота по отношение на държавната политика и подкрепа. Росен Плевнелиев посочи, че Академията разполага с подготвени специалисти и с научен потенциал, който трябва да бъде използван и развиван.

Държавният глава припомни, че земеделието и производството на храни е един от основните дългосрочни приоритети, заложени в програмата за развитие до 2020 година, с конкретни цели и инструменти.

„Постигнахме пълен консенсус на политическо ниво, но сега са необходими резултати чрез конкретно насочени ресурси“, каза президентът и посочи, че в новия програмен период до 2020 г. са предвидени над 1 млрд. евро европейски средства по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. „Не трябва обаче да допускаме някой да ни отклони от приоритетите и тепърва българската наука ще намери конкретна подкрепа, благодарение на европейската солидарност“, подчерта още президентът.

Росен Плевнелиев посети полето за демонстрации и Националната растителна генбанка в Садово, която е сред първите десет от общо 1700 генбанки в света по богатство на селекцията и на генетичната база. В нея се съхраняват повече от 60 000 образеца от над 2600 растителни вида, като предстои образци да бъдат изпратени в най-голямата световна генбанка – Svalbard Global Seed Vault в Норвегия.

„Нямаме причина за ниско самочувствие, трябва да се гордеем с постигнатото, да надградим с най-добрите европейски практики, като същевременно съхраним българските традиции“, обърна се държавният глава в приветствието си към учените от Института, които отбелязват традиционния за града „Ден на фермера в Садово“.

Вашият коментар