
Гаранционният фонд трябва да създава много по-облекчени условия за българските земеделци, именно защото рискът се финансира и се поема от Европейския земеделски фонд за развитие на селските региони. Това каза пред журналисти при посещението си в Пловдив заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев. По думите му, Гаранционният фонд съществува и в момента през Българската банка за развитие. „Учреди се Гаранционен фонд, който функционираше със средства от старата програма.
Средствата автоматично, успяхме да се договорим и с Европейската комисия, да бъдат заделени и за финансиране на проекти по новата програма. Фондът работи в момента, друг е въпросът колко ефективно и удачно“, коментира заместник-министър Грудев. Според него няма как да се приеме фактът, че програмата, гарантираща част от средствата, с които ще бъдат изпълнявани проектите, ще допринесе до изискването да има същите условия, които биха били пред съвсем обикновена банка, когато земеделския производител реши да кандидатства сам. Ще се променят правилата, по които работи. Чрез нова процедура за избор на нови финансови инструменти по програмата, ще се променят правилата, по които тя работи. По думите на заместник-министъра на земеделието и храните, те ще бъдат отново под формата, както на Гаранционен фонд, така и ще бъде обсъдена възможността за създаване на кредитен фонд към фонд „Земеделие”, който директно да поема част от банковите гаранции на българските земеделски стопани. Средства ще се набавят от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони чрез финансов инженеринг. „Тази година ще стартираме идеята за генериране на такива финансови инструменти и от следващата година се надявам те да бъдат опериращи“, добави Грудев. Той добави, че по програмата „Де минимис” ще бъдат отпуснати средства, както за животновъдите и за производството на плодове, така и за овощарите, които също са представили сериозни анализи за претърпени загуби през изминалата година. Средствата по „Де минимис” са насочени към компенсиране на по-малки и средни земеделски стопани. „В рамките на общия бюджет, който е 15 милиона лева, ще потърсим някакъв баланс, между отраслите, които трябва да бъдат подпомогнати по програма „Де минимис”“, каза още Грудев и добави, че програмата ще действа и през следващите три години.
На въпрос предвиждат ли се компенсации за животновъдите във връзка с отпадането на млечните квоти, заместник-министърът на земеделието и храните отговори, че се води борба повече от четири месеца на ниво Европейски съюз за отпускане на допълнителна помощ за компенсиране на производителите от млечния сектор, които са най-потърпевши както от руското ембарго, така и най-вече от отпадането на квотите. По думите му, един от първите ни инструменти е отпускането именно на средства „Де минимис” за българските млекопроизводители, за да бъдат те подпомогнати. „Разбира се, тук говорим за национални средства, а за нас е по-важно да намерим механизъм за европейска подкрепа“, добави заместник-министър Грудев.
Източник: Радио „Фокус“