Социалната условност като изискване влезе в сила у нас със старта на 2025 г., тоест от 1 януари.
Ясна е и методиката за определяне на размера на намаленията при неспазване на изискванията, свързани с условията на труд и заетост.
Според Закона за подпомагане на земеделските производители, методиката за определяне на намаленията при неспазване на изискванията ще бъде утвърдена от министъра на труда и социалната политика. Проектът на тази методика беше публикуван за обществено обсъждане на 3 януари 2025 г. с краен срок за предложения и становища от 30 дни.
Писмо до министъра на земеделието Тахов.
НОКА реагира с писмо до министъра на земеделието Тахов. Организацията изразява твърдо мнение, че този инструмент за допълнителен контрол и санкции се въвежда за първи път като имащ пряко отношение към подпомагането на земеделските стопани, заради което трябва да се отложи за малките фермери.
Заради прекомерната административна тежест за малките земеделски стопани като тези от организацията на овцевъдите и козевъдите, сега чак НОКА смята за целесъобразно малките земеделски стопани да бъдат изключени от обхвата на проверките за предварителната условност.
Асоциацията иска спешна съвместна, експертна среща между представители на МЗХ, ГИТ и представители на браншовите организация за обсъждане на това предложение. И това да стане до обнародването на заповедта на министъра за утвърждаването на методиката, защото се разполага с много малко време. Организацията настоява и да се уточнят всички детайли за прилагането на изискването и да се запознаят фермерите с последиците от неизпълнението.
Между другото има логика в тяхното искане, що се отнася до това, че досега от МЗХ не поканиха експерти от Главна инспекция по труда, за да информират от първо лице какви ще бъдат проверките, контролите, протоколите и как ще стигат до органите за управление евентуалните санкции.