Какво представлява ОСП?
Общата селскостопанска политика (ОСП) е създадена през 1962 г. от шестте държави — основателки на Европейските общности, и е най-старата политика на ЕС. Тя има за цел:
- осигуряване на безопасни и висококачествени храни на достъпни цени за гражданите на ЕС
- осигуряване на справедлив жизнен стандарт за земеделските стопани
- съхраняване на природните ресурси и опазване на околната среда
Как функционира ОСП?
Директно подпомагане (първи стълб)
Директното подпомагане се състои от плащания, отпускани директно на земеделските стопани, с което им се осигурява предпазна мрежа.
ОСП гарантира на гражданите на ЕС надеждни и изобилни доставки на висококачествени храни, както и здравословна околна среда и изключителни ландшафти. Директното подпомагане гарантира:
- че земеделските стопани получават подпомагане на доходите, ако се грижат за своите земеделски земи и отговарят на стандартите за безопасност на храните, опазване на околната среда и хуманно отношение към животните
- че държавите — членки на ЕС, поддържат селскостопански дейности, адаптирани към техните климатични условия или географско положение
- че производителите се съобразяват с пазарните сигнали и така произвеждат търсените от потребителите стоки, което им позволява да увеличат максимално своите печалби
- че земеделските стопани, които не спазват някои изисквания в областта на общественото здраве, здравето на животните и на растенията, околната среда и хуманното отношение към животните, могат да получат по-малка или никаква помощ (кръстосано съответствие);
Пазарни мерки (първи стълб)
Много настоящи и бъдещи предизвикателства, включително световната конкуренция, икономическите и финансовите кризи, изменението на климата и нестабилните цени на влаганите материали, като горивата и торовете, оказват въздействие върху хранително-вкусовия сектор.
С цел да се противодейства на голямата нестабилност на цените на селскостопанските пазари в ЕС са създадени поредица от правила в рамките на ОСП. Регламентът за общата организация на пазарите (ООП) включва:
- въз основа на правилата за общия пазар на стоки и услуги създаване на специфични инструменти на политиката, които спомагат за по-доброто функциониране на селскостопанските пазари
- определяне на параметрите за намеса на селскостопанските пазари и оказване на специфична за сектора подкрепа
- включване на правила за предлагането на пазара на селскостопански продукти и функционирането на организациите на производителите и междубраншовите организации
- разглеждане на въпроси, свързани с международната търговия и правилата на конкуренция
Като улеснява гладкото функциониране на единния пазар, ООП гарантира разнообразието, наличността и безопасността на селскостопанските продукти на достъпни цени.
Развитие на селските райони (втори стълб)
Преобладаващо селските райони съставляват половината от Европа и в тях живее около 20 % от населението на ЕС. Повечето от тези райони са и сред най-необлагодетелстваните региони в ЕС, с БВП на глава от населението значително под средния за ЕС.
Мерките за развитие на селските райони на ЕС допринасят за:
- модернизация на стопанствата, насърчаване на разпространението на технологиите и иновациите
- стимулиране на селските райони, например чрез инвестиции в свързаност и основни услуги
- повишаване на конкурентоспособността на селскостопанския сектор
- опазване на околната среда и смекчаване на изменението на климата
- подобряване на жизнеността на селските общности
- осигуряване на обновяването на поколенията в селското стопанство
Вторият стълб на ОСП се съфинансира от държавите членки; те подкрепят освен това своите земеделски стопани с допълнителни мерки, финансирани от националния им бюджет, например що се отнася до социалната сигурност на земеделските стопани.
Политиката за развитие на селските райони е много важен инструмент за подпомагане на устойчивото развитие на селските райони и селското стопанство на ЕС, включително на биологичното земеделие. Мерките на ЕС улесняват модернизацията на стопанствата и едновременно с това насърчават диверсификацията на дейностите в селските райони.
Политиката на сближаване на ЕС допълва в много отношения политиката за развитие на селските райони, по-специално в нейната подкрепа на балансираното териториално развитие. Тя включва:
- Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР)
- Европейския социален фонд (ЕСФ)
ЕФРР и ЕСФ работят заедно с Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), за да гарантират постигането на общите цели.