Нови промени в правилата за лозарските интервенции: Минимален срок от 5 години за ползване на парцели след завършване на проектите

Основни промени в лозарските интервеции:
1. Задължителен срок за ползване на парцели:
Въвежда се минимален срок от 5 календарни години (след годината на крайната дата на проекта) за правните основания за ползване на парцели, включени в интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя“. Целта е да се гарантира сигурност при изпълнението и мониторинга на дейностите, както и обоснованост на разходите.
2. Промени в условията по интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“:
-
Отпада изискването за определен тип материал при съдовете за съхранение на вино. Това ще даде по-голяма свобода на производителите при избора на технологии.
-
Въвежда се задължение за представяне на:
-
Документ за собственост или договор за наем с минимум 5-годишен срок при закупуване на прикачен инвентар за трактор;
-
Регистрация на оператор при финансиране на дрон за наблюдение или селскостопански дрон;
-
Ограничение – по един дрон от вид (наблюдение или селскостопански) на стопанство.
-
3. Възстановяване на разходи по референтни цени:
Разходите за строително-монтажни работи по интервенции „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“ ще се възстановяват по референтни цени, определени от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“. Това важи и за други допустими разходи, ако за тях има утвърдени референтни стойности.
4. Преход към евро:
В съответствие със Закона за въвеждане на еврото в България, таваните за допустимите разходи по проектите вече ще бъдат посочвани в евро. Където има пределни цени, стойностите ще се отбелязват в двете валути – лева и евро.
5. По-дълги срокове за административна обработка:
Удължават се някои срокове за обработка на документи от страна на Държавен фонд „Земеделие“ на етап „плащане“, за да се осигури коректно приключване на процедурите в срок.
От 16 октомври 2023 г. започна прилагането на интервенциите в лозаро-винарския сектор, заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023–2027 г. След изминаването на първия пълен цикъл и проведените процедури по сертифициране на разходите, както и стартирането на процедура по трето изменение на Стратегическия план, Министерството на земеделието предлага промени в Наредба № 14 от 2023 г.