понеделник, септември 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Животновъдство

Нови цени за обезщетяване на животновъдите при огнище на заразни болести

12 овце починаха от "син език" в Мугла12 овце починаха от "син език" в Мугла

Въвеждат се нови условия, при които ще обезщетяват животновъдите при наличие на  заразни болести. Променят се определените през 2020 г. максимални цени за отделните видове.

НаредбатаНаредбата за условията и реда за разходване на средства за обезщетяване на собственици на животни в случаите по чл. 47, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, приета с Постановление № 81 на Министерския съвет 2020 г. (обн., ДВ, бр.40 от 2020 г.) е публикувана за обществено обсъждане в срок до 22 май 2023 година.

Част от предложените промени в Наредбата предвижда удължаване на срока, в който се извършва епизоотично проучване от страна на комисия. Предлага се също така и промяна в стойността на обезщетението за определени видове животни. Въвеждат се още нови изиствания по отношения на унищожаването на животни, както и се предлага намаляване на максималния коефициент на редукция върху размера на обезщетенията от 75 на 40%.

Удължава се срокът, в който комисията извършва епизоотично проучване

С предложените промени в наредбата се предлага увеличаване на срока, в който комисията извършва епизотично проучване. Според сегадействащата Наредба, срокът бе 7 дни, но с предложените промени се предлага той да стане 7 работни дни.

Предлага се още въвеждането на нов текст, според който унищожаването на животни се извършва съгласно изискванията на чл. 18 от Регламент (ЕО) № 1099/2009 на Съвета от 24 септември 2009 година относно защитата на животните по време на умъртвяване“.

Определяне на стойността на обезщетението за различни видове животни

До момента Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за обезщетяване на собствениците на животни в случаи на заразни болести предвиждаше фиксирани суми за обезщетения спрямо различните видове животни. Те представляваха 1956 лева за едри преживни животни, 274 лв. за дребни преживни животни и 245 лв.. за свине.

Спрямо сегапредложените промени в Наредбата обаче, стойността на обезщетението за определените видове животни, с изключение на животните, за които се прилага развъдна програма, не може да надвишава средната пазарна цена на килограм живо тегло за страната, за съответната категория от определения вид животни за месеца, предхождащ месеца на възникване на заболяването, за която има предоставена цена от изпълнител на услуга по предоставяне на пазарна информация, избран с процедура по Закона за обществените поръчки, с който Министерството на земеделието има сключен договор за съответната година, през която е възникнало заболяването.

Намаляване на коефициента на редукция върху размера на обезщетенията

„С предложените изменения на наредбата се цели запазване на принципа на споделената отговорност между държавата и собствениците или ползвателите на животновъдни обекти, чрез налагане на коефициент на редукция върху размера на обезщетенията, при неспазване на определени ветеринарномедицински изисквания от тяхна страна, но е предвидено коефициентите да бъдат в значително намален размер – към момента коефициента на редукция може да достигне до 75% от дължимото обезщетение, а в проекта е предвидено максималният процент на редукция да е 40%.“, се посочва в мотивите към Проекта за изменение на Наредбата.

 

Изпълнението на наредбата се възлага на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.“

Виктор Павлов