сряда, октомври 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Ново приложение ще помага на винопроизводителите да прогнозират добивите си

Благодарение на цифровите технологии фермерите получават бърза и евтина алтернатива за по-точна оценка на добивите

Лозята на Katarzyna около  с. МезекЛозята на Katarzyna около с. Мезек

Ново приложение за смартфони, разработено от екип от експерти от университета в Корнуел и агрономи ще помага на винопроизводителите да прогнозират добивите в лозята си, информира .eurekalert.org. То ще позволява на фермерите да правят лесно и бързо прогнози много по-рано през сезона и е алтернатива на скъпите решения.
Новият метод позволява на производителя да използва смартфон, за да записва видеос лозя, докато кара трактор или се разхожда през лозето през нощта. След това производителите могат да качат своето видео на сървър за обработка на данните. Системата разчита на компютърно зрение, за да подобри надеждността на оценките на добива.

Традиционно оценката за бъдещата реколта се извършва ръчно, чрез преброяване на гроздовете в масивите, което е трудоемко, скъпо и неточно, като освен това дава средно 24% грешка от действителните добиви. Новото приложение ще спомогне за намаляване двойно на този процент. „Това може да е сигнал за истинска промяна особено за малките и средни стопанства“, казва Кирстин Петерсен, асистентка по електротехника и компютърно инженерство. Тя е съавтор на статия, посветена на новия метод за оценка на добивите, публикувана в Frontiers in Agronomy. Другите съавтори на публикацията са джонатан Джарамило и Джъстин Ванден Хювел, , професор в College of Agriculture and Life Sciences.

Когато работниците преброяват ръчно гроздовете в лозовите масиви, точността зависи до голяма степен от броя на хората. В експеримент изследователите установяват, че за панел от четири парцела с лози, съдържащ 320 грозда, ръчното броене варира от 237 до 309. Работниците ще преброят броя на гроздовете в малка част от лозето, за да получат среден брой гроздове на ред . След това фермерите ще умножат средната стойност по общия брой редове, за да прогнозират добивите за лозе. Когато броят на гроздовете се отчитат погрешно, умножаването само допълнително усилва неточните прогнози за добива.

„Доказахме, че в сравнение с технологията фермерът ще трябва ръчно да преброи 70% от лозето си, за да получи същото ниво на увереност в прогнозата си за добив“, казва още Петерсен.

Съществуват високо технологични, точни роботизирани броячи, но те струват над $ 12 000, което ги прави недостъпни за малки и средни производители. Друг недостатък: те броят гроздето, когато е по-близо до зреенето, късно през сезона, през септември или октомври. Новият метод отчита техния брой от май до юни.

„Наличието на добри прогнози по-рано през сезона дава на фермерите повече време да действат според информацията“, казва и Джарамило. Разполагайки с подобна информация, те могат да си осигурят работна ръка и купувачи предварително. Или, ако правят вино, могат да придобият точното количество оборудване за производството и опаковането му. „Ако тези неща не бъдат прогнозирани предварително, това може да създаде проблеми на производителите в последния момент и в крайна сметка да намали печалбата“, добави още експертът.

Сега работник може да получи информация за потенcиалните добиви докато кара с трактора из масивите като е включил своето приложение. Официалната му версия все още е в процес на разработка, но се очаква бета версия на приложението да бъде тестваnо още през това лято в реални условия. Изследователите възнамеряват това приложение да бъде с отворен код, а компонентите за машинно обучение да са настройват така, че потребителите просто да качват своето видео на сървър, който ще обработва данните вместо тях.