НОВИНИ

Пчелари искат спиране на вноса на нерегламентирани препарати за растителна защита и нерегламентирани лекарства за лечение на пчелите

пчели пчелари кошери смъртност на пчелитеПчелари искат спиране на вноса на нерегламентирани препарати за растителна защита и нерегламентирани лекарства за лечение на пчелите, снимка генерирана от AI

От бранша искат още не формални, а реални прегледи на пчелите от страна на ветеринарните лекари

 

Пчеларите поставиха 14 точки с искания пред министерството на земеделието и храните, сред които са спиране на нерегламентирания внос на препарати за растителна защита и на ветеринарно медицински средства за лечение на пчелите, както и подобряване на системата за ранно оповестяване на пчеларите при извършване на растително защитни мерки от страна на земеделските производители. Това обяви по време на пресконференция Михаил Михайлов, председател на СБП и на на Обединен български пчеларски съюз.

Сейф от БАСФ

Друго съществено искане на бранша е ветеринарните лекари да извършват не формални, а реални прегледи на пчелните семейства. От бранша поискаха още създаване на специална дирекция в МЗХ, която да отговаря за пчеларството и развитие на на науката свързана с пчеларството и повишаване образователната квалификация на пчеларите. Иска се освен това възстановяване на ерозирали плоши, които в миналото са били гори, както и на синорите. Доц. Юлиян Станчевпосочи, че в Европа фермерите, коитои унищожават синор особено с медоносни растения, понасят финансови санкции, като са лишавани от част от субсидиите.

Според данните на пчеларите последните години средната смъртност на пчелите е 30%, като анализите показват, че след десет години в Европа могат да не останат пчели. Зачестяват и оплакванията на много големи производители на пчели-майки, че нямат достатъчно големи пчелни семейства за да произвеждат майки. Сред най-големите причинители на смъртност при пчелите е използването на препарати като глифозата, които въздействат негативно върху производството на сперматозоиди от страна на мъжките пчели. Това води не само до намаляване на броя на пчелите в пчелните семейства, но и до бавното им измиране.

По темата с предлагането на фалшив мед в търговската мрежа, от организаторите на пресконференцията заявиха, че основните количества такъв мед идва от Турция, и те са били алармирани от турските пчелари. Ето защо се настоява за изграждане на специализирана лаборатория за изследване качеството на пчелния мед и създаване на междуведомствен орган, който да подпомага дейността на БАБХ.