Реколтата от зърно в Русия през тази стопанска година може да бъде по-ниска от очакванията заради недостъпността на производителите до кредити, информира „Зерно Олайн“. Според източници от браншовия сектор банките са започнали да предлагат на фермерите кредити с лихва между 18 и 27% в зависимост от тяхната кредитна история. Представители на местните браншови организации се включиха в проведени преговори с различни банки, като напомниха, че в началото на миналия месец отпусканите кредити са били при лихва от 12%.
„При подобни условия никой няма да вземе кредит, и посевната кампания ще се финансира със собствени средства“, е заявил представител на земеделския бранш. Според него за тази година повечето биха могли да минат и без нови банкови заеми, но не ясно какво щео се случи през 2023 година. Друг представител на бранша е заявил пред руското издание „Ведомости“, че заради сегашната ситуация може да се стигне до намаляване на реколтата . Тя се усложнява и от факта, че отпуснатите средства за подпомагане на фермерите вече са почти изчерпани, като са останали малко над 770 млн. рубли, които да бъдат предоставени под формата на краткосрочни кредити за закупуване на торове, препарати и семена и 1,3 млрд. рубли за инвестиционни проекти. Последните се насочват основно към изграждането, реконструкцията и модернизацията на предприятия от земеделския сектор.
По данни на руското министерство на земеделието за тази година държавата е предвидила 100,4 млрд. рубли за подпомагане на фермерите, но по-голяма част от тях ще отидат за погасяване на стари кредити. В началото на миналия месец заради липса на пари в земеделското министерство, финансовите институции са започнали да отказват нови кредити на земеделските производители.
Междувременно и във връзка с новите санкции, руските производители на храни започнаха да търсят алтернативи на вносни компоненти, най-вече суровини, подправки и опаковки. По информация на „Известя“ редица ритеил вериги вече са отправили запитвания до местната хранителна индустрия каква част от вносните компоненти могат да бъдат заменени с такива, които се произвеждат в страната. Според Рамас Чантури, генерален директор на асоциация „Росчайкофе“, към която също е имало подобни въпроси, по-голяма част от суровините идват в Русия от страни извън Европа, но отслабналата рубла създава рискове от увеличаване себестойността на производството им. Както е известно в последните дни руската рубла достигна историческо дъно, а вследствие на въоръжения конфликт в Украйна и наложените тежки санкции , акциите на руските компании се обезцениха с до 80%.
Шефът на Института по конюктура на аграрните пазари Дмитрий Рилко коментира пред „Известя“, че се касае за компоненти от хранителната индустррия, които остават далеч от вниманието на потребителите като различни овкусители, бои за храни и подправки, които могат да са относително висок дял във вноса. На фона на слабата рубла според него, в следващите два месеца те могат да поскъпнат още повече. Тъй като индустрията няма нужните капацитети за да задоволи потребностите, преминаването към местно производство на повечето от тези компоненти няма да е възможно в средносрочен план. Около 30% от опаковките в хранителната индустрия на Русия идват от внос. До момента русия е внасяла от Европа и Северна Америка високо технологични препарати за растителна защита и за ветеринарната медицина както и семена , като в бъдеще не е изключено подобен внос да бъде заместен с такъв от Китай.