събота, септември 7, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Полезно: Какви дейности могат да включат организациите на производителите в своите оперативни програми

Mинистърът на земеделието и храните проф. Иван Станков присъства на среща с животновъдиMинистърът на земеделието и храните проф. Иван Станков присъства на среща с животновъди

С цел постигане на нужните цели, организацията на производителите може да включи една или повече интервенции в своята оперативна програма

 

Не само за земеделските производители на ниво стопанство, но и за организациите на производителите освен добрите практики, примери за които посочихме в предходната част са не по-малко важни и дейностите в които могат да се инвестират средства, и които трябва да са заложени в съответната оперативна програма. Експертите изготвили наръчника припомнят, че всяка една страна членка сама залага в стратегическия си план допустимите интервенции за инвестиции от организации на производители, които те могат да включат в оперативните си програми. Дадена организация на производителите може да разработи оперативна програма включваща инвестиции в една или повече интервенции с цел постигане на нужните резултати. Посочените примерни дейности описват и контекста и дават представа за реалните ситуации, с които се сблъскват организациите.

Дадена оперативна програма може да се използва за инвестиции в някоя от следните дейности:

 

– помощ за изграждане на кланица (вид интервенция: подобряване на пазарната ефективност и колективно съхранение;
– инвестиране в соларни панели (вид интервенция: подобряване на екологичната устойчивост);
– въвеждане на сертифициране на качеството на продуктите (вид интервенция: подобряване на качеството и проследимостта;
– технически услуги в областта на генетичното усъвършенстване (вид интервенция: консултантски услуги, техническа помощ и индивидуално обучение/наставничество).

В своя наръчник експертите са описали в специални карти примерните интервенции групирани според вида на целите, които преследват. Тези интервенции могат да са свързани с:

-Подобряване на ефективността на обема на пазара както и на колективното съхраняване и преработка на продукцията:
– Повишаване на екологичната устойчивост;
– Подобряване на качеството и проследимостта на продуктите;
-предоставяне на консултантски услуги, техническа помощ и индивидуално обучение/наставничество;

За по-голяма прегледност посочваме видовете интервенции и примерните дейности по начина даден от експертите.

В последната част ще ви запознаем с интервенциите насочени към организации на производителите, включени в стратегическия план на страната ни.

Следва