вторник, март 25, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Политиката на съкращаване на разходите на USDA поставя американските фермери до стената

Политиката на съкращаване на разходите на USDA поставя американските фермери до стената, снимка генерирана от AI

Замразяването на разходите спира инвестициите в земеделския сектор

 

Замразяването на разходите за американското министерство на земеделието (УСДА) изправя все повече американски фермери до стената, пише „Ройтерс“. За повечето от тях тези съкращения означават икономическа несигурност, тъй като съкращаването на разходите може да замрази програмите за безопасност на храните.

Сейф от БАСФ

Един от тези фермери е Нейт Пауъл-Палм от щата Монтана, който трябваше да получи подпомагане от 648 хил. долара от службата за земеделски маркетинг на USDA за да изгради мелница за фуражи, която трябваше да помогне на близо 150 местни фермери отглеждащи биологично зърно да оцелеят. След замразяването на някои земеделски субсидии и заеми от администрацията на Тръмп обаче, строителството на мелницата е спряно.

Сега около 500 тона балирана люцерна стои недокосната на купчини в неговите полета, а сметката от производител на оборудване от Колорадо е просрочена. Миналата седмица той пътува с група фермери до Вашингтон за да се срещне със законодатели и да се опита да освободи замразеното финансиране от USDA.

Фермери и хранителни организации в цялата страна съкращават персонал, спират инвестиции заради липсата на ключово финансиране на фона на замразяването на широк кръг от безвъзмездни средства от Министерството на земеделието, съобщиха за Ройтерс фермери и групи за подкрепа на селското стопанство в седем щата.

Всичко това идва след като Тръмп наложи нови мита върху стоки от Канада, Мексико и Китай, предизвиквайки търговски войни с най-големите купувачи на американски селскостопански продукти.

На 6 март Тръмп заяви, че ще освободи селскостопански продукти като калиеви торове от митата до 2 април. Ако те в крайна сметка влязат в сила, митата ще навредят на американския селскостопански експортен сектор на стойност 191 милиарда долара, ще повишат разходите за фермерите, борещи се с ниските цени на реколтата и ще повишат потребителските цени на хранителните стоки, предупреждават фермерски организации.

Паум се позова на изявление на Доналд Тръмп от миналата седмица, според който фермерите трябва да започнат да произвеждат земеделска продукция, която да продават в страната. По думите му те се опитват да направят точно това, но се нуждаят от безвъзмездното финансиране от страна на USDA.

В исторически план Тръмп се радваше на подкрепа сред гласоподавателите от щатите в така наречения земеделски пояс на страната, но мерките за преразглеждане на разходите, които доведоха до спиране на подпомагане за земеделските производители доведоха до хаос на някои пазари и объркване на земеделската общност..

Двама фермери пожелали анонимност, заявиха цитирани от „Ройтерс“, че са много близо до обявяване на фалит вследствие от мерките предприети от правителството във Вашингтон.

Заместник-прессекретарят на Белия дом Ана Кели заяви, че администрацията прави агенциите по-ефективни, включително за по-добро обслужване на фермерите.

Според говорител на USDA пък администрацията преразглежда замразените програми

Проучване на „Ройтерс“ базирано на данни от американското министерство на земеделието показва, че през предходния мандат на Тръмп фермерите са получили близо 217 млрд. долара плащания за стопанствата в това число помощи за реколтата и компенсации за претърпени бедствия, което е повече от който и да е президентски мандат от 1993 година насам. Въпреки това политиката на Тръмп през първия му мандат доведе до загуба на пазарни дялове за производителите, които например в търговията със соя все още не могат да бъдат възстановени

Според земеделския министър Брук Ролинс JSDA обмисля да върне директното подпомагане на фермерите, в случай че търговските войни доведат до икономически загуби за стопанствата им.

В момента USDA администрира стотици програми, които подкрепят селскостопанския сектор, или чрез безвъзмездни средства и заеми, или чрез директни плащания и други субсидии.

Само от програми за финансова помощ американските фермери и животновъди са получили 161 милиарда долара от USDA между фискалните години 2019 до 2023 г., според доклад от декември на Службата за отчетност на правителството на САЩ,