Прекомерни удръжки от заплатите и лоши битови условия на сезонните работници в Германия са установили активисти от инициативата за справедливо земеделие, информира euractiv.bg. В специален доклад те са констатирали множество нарушения на трудовите права на сезонни работници, по-голяма част от които идват от България, Румъния, Полша, Хърватия, Украйна и Грузия. В резултат на това синдикалисти и активисти настояват новото правителство в Берлин да приложи социалното измерение на земеделските субсидии още от 2023 година като не се възползва от преходния период предоставян от Брюксел.
Експертите са установили че броят на сезонните работници в Германия остава висок през 2020 година като във времената на пандемията са били регистрирани редица нарушения на наложените мерки и ограничения, а държавата почти не е инспектирала стопанствата. Според Харалд Шаум, заместник-федерален председател на германския синдикат IG BAU, това е възможно поради хлабавите законови разпоредби и липсата на прилагането им.
„Регламентите стават все по-слаби и разводнени през годините, а в същото време почти няма контрол“, каза Шаум пред EURACTIV Германия. По този начин спазващите закона компании се конкурират с тези, които пренебрегват разпоредбите, а Германия става все по-непривлекателна за сезонните работници, добави той.
Според Шаум социалното измерение на селскостопанските субсидии от ЕС трябва да се прилага последователно от следващото германско правителство на социалдемократите, Зелените и пробизнес ориентираната Свободна демократическа партия, които водят преговори в Берлин. Правителственият контрол също трябва да бъде значително разширен, добави той.
Сегашната реформа на Общата селскостопанска политика на ЕС въведе т. нар. условност. През новия период на финансиране това ще бъде постигнато чрез директни земеделски плащания, свързани със спазването на специфични минимални изисквания за условия на труд, околната среда и хуманното отношение към животните във фермата. За сега Германия не предвижда да въведе социален компонент преди 2025 година.
Предложението за въвеждане на социален компонент в ОСП беше внесено от Европейския парламент, въпреки че страните от ЕС, включително министърът на земеделието на Германия Юлия Кльокнер, бяха скептични към него. Двама от тримата потенциални участници в новото коалиционно управление- зелените и социалдемократите на страната се застъпват за по добри условия на труд за сезонните работници.