сряда, декември 4, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Проект съживява интереса към бубарството

Националния център по бубарство във Враца с просветителска дейност сред децата

Въпреки че бубарството е древна и традиционна дейност в България, в наши дни познанията на младото поколение за него са твърде малко. В рамките на проекта ARACNE Научният център по бубарство – Враца, стартира амбициозна програма за разпространение на знания за бубарството сред ученици от началните и средните училища, съобщават от ССА.

С помощта на служител от Националния земеделски музей като част от проекта са били проведени срещи с учители и ученици от софийски училища, в резултат на което са били сформирани седем групи от ученици от различните училища, за които бяха организирани посещения както в Националния земеделски музей, така и в Националния център по бубарство във Враца. В Националния земеделски музей ученици и учители са се запознали с изложението посветено на бубарството.

В Националния ценър по бубарство те имаха среща с изследователския екип, чуха лекция за бубарството и проекта ARACNE, посетиха постоянната експозиция „Историята на бубарството в България“, където видяха колекция от зародишна плазма, стари и модерни къщи за бубарство.

Специално за учениците бяха излюпени яйца от копринена буба и отгледани ларви, за да им се демонстрира отглеждане на ларви на копринена буба, предене на пашкул и поява на молец. Всяка група ученици изгледа три филма, сред които анимационен филм за историята на световното бубарство, документален филм за отглеждането на черници, отглеждане на копринени буби и производство на пашкули и анимационен филм за жизнения цикъл на копринената буба.

През 2024 г. тази дейност продължи и на 21 май група от 45 ученици посетиха Националния център по бубарство – Враца, където децата имаха среща с директора и научния екип, станаха свидетели на лекция за бубарството и проекта ARACNE и беше представена старата традиционна българска копринена буба „Yellow local“, учениците посетиха и постоянната експозиция „История на бубарството в България”.

Децата видяха и къщите за отглеждане на копринени буби, където бяха специално запознати с ларвите от трети стадий на „Жълтия локален щам“, поддържан в центъра.