Обявеното намерение на вече бившата четворна коалиция да извади агенциите по горите и по храните от земеделското министерство и да ги прати на пряко подчинение на правителството с цел повишаване на ефективността им на работа и прозрачността на контрола им продължава да е за сега само на книга, докато реални доказателства за неефективната и непрозрачната им работа в близкото минало бавно изплуват на повърхността. Случаят „Капитан Андреево“ вече стана пословичен и заедно с барселонската афера и аферата с кюлчетата заема челни места в класациите по обществен и медиен интерес, а социалните мрежи врат и кипят от сигнали за самоуправство и незаконни сечи в българските гори.
От писмен отговор на земеделския министър в оставка Иван Иванов на депутатски въпрос става ясно, че за да се осъществи прехода на агенцията по горите към МС ще са нужни промени най-малко в законите за горите и за лова и опазване на дивеча, както и други „специфични закони“ заради „промени на правомощия и функционална компетентност“. Както става ясно сформираната специална работна група е успяла да спази срока, и до края на януари да изготви и представи проект с промени в двата основни закона, като предстоят обществени консултации. Предвижда се земеделският министър да запази правото на собственост върху държавните горски предприятия и поземлените им имоти, както и да представлява държавата по дела в съда, отнасящи се до горски територии.
Що се отнася до излизането на БАБХ от министерството на земеделието, Иванов е категоричен, че това не може да стане без да се направят промени в основополагащия и устройствен закон с който е създадена тя. Проектът за промени в него също е представен в МС в указания срок до края на януари тази година, като по него също предстои обществено обсъждане.
Драстично скъсеният хоризонт на парламентарна дейност, евентуална по-кратка или по-дълга ваканция на „преработилите“ депутати или подновяване на състава на НС през есента отлага тежките законодателни промени свързани с преструктурирането на двете агенции най-малко за края на годината. Дали обаче до тогава все още ще има политическа воля за изваждането им от земеделското ведомство, е въпрос, на който тепърва ще очакваме отговора.