Без плащания от Общата селскостопанска политика големи дялове от райони с природни ограничения – като планини или земя в сухи или студени територии – биха били изложени на риск от изоставяне, пише AG-Press.eu. ЕК публикува ново проучване, затвърждаващо досегашните мнения на експерти, че директните плащания и инвестициите от фондовете за развитие на селските региони са от ключово значение за тяхното оцеляване чрез поддържане на земеделието и поминъка в тях.
Проучването показало още, че фермите, разположени в райони с природни ограничения, са средно по-малко интензивни, с повече използване на земята, което е полезно за околната среда и биоразнообразието, като пасища, протеинови култури и угари.
Районите, изправени пред природни или други специфични ограничения , са тези, в които земеделието е по-трудно поради неблагоприятни условия като надморска височина, наклон, сухота, ниска температура, неблагоприятна текстура и каменистост. Тези райони могат също да бъдат повлияни от други фактори, които ги излагат на по-голям риск от изоставяне на земята. Районите с природни ограничения покриват 59% от използваната земеделска площ в ЕС.
Земеделските стопани, извършващи дейността си в такава определена зона, могат да получат подпомагане на доходите от ОСП в допълнение към средното годишно плащане на хектар, за да компенсират недостатъците, причинени от съществуващите ограничения. В периода 2023-27 г. подкрепата на земите със специфични природни ограничения се предоставя от 23 стратегически плана на ОСП с планирани публични разходи от 18,7 милиарда евро, обхващащи 47 милиона хектара. Тази сума представлява 17% от общото публично финансиране за развитие на селските райони и 6% от общото публично финансиране на ОСП. Като цяло, плащанията за такива райони помагат за поддържането на екстензивни и нисковложени земеделски системи, които, макар и по-малко ефективни в икономическо отношение, произвеждат храна и фуражи в по-маргинални райони.
От икономическа гледна точка стопанствата в райони със специфични природни ограничения са средно по-слабо ефективни, с по-нисък доход, по-нисък икономически размер и получават по-високи субсидии на хектар в сравнение с други ферми. Въпреки значителната подкрепа от ОСП, разликата в доходите между фермите, разположени в райони със специфичи природни ограничения и извън такива райони , остава голяма, възлизаща на 20,4% по-малко в планинските райони и 26,5% по-малко в в райони със специфични природни ограничения , различни от планините. Без обществена подкрепа значителна част от тези стопанства ще трябва да прекратят дейността си.
От гледна точка на околната среда данните показват, че фермите в планински и полупланински райони използват по-малко суровини, като минерални торове и пестициди. Например ферми, специализирани в полски култури в планински и непланински райони със специфични природни ограничения , използват съответно 55% и 26% по-малко минерални азотни торове в сравнение със същия вид ферми извън полупланинските и планински райони. По същия начин, сред фермите, специализирани в трайни насаждения, разходите на хектар за пестициди и други продукти за растителна защита в планински и непланински стопанства в райони със специфични природни ограничения са съответно с 56% и 49% по-ниски, отколкото в стопанства извън тези райони. .