сряда, октомври 16, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Rabobank прогнозира поскъпване на селскостопанската продукция през следващата година

Експертите очакват засушаване и липса на достатъчно сняг да окажат влияние върху производството на пшеница

Нидерландската финансова институция Rabobank прогнозира ръст на цените на селскостопанската продукция през следващата година, информира UkrAgroconsult. Според експертите сред редицата фактори, които ще допринесат за поскъпване на храните са последиците от кризата с коронавируса, както и лошата стопанска година. В ежегодния си доклад те прогнозират увеличаване на инфлацията, като високите и стойности ще се запазят до средата на 2021 година,

От Rabobank виждат силен потенциал в повишаване на цените както на пшеницата, соята и ръжта, така и на други земеделски култури. Те отчитат като рискови фактори климатичните условия и в частност “Ла Ниня”, увеличаването на вноса и спекулации. Сред изключенията са кафето, памука и какаото и захарта, чиито цени се очаква да паднат заради намаляването на търсенето на тези стоки, като тази тенденция ще се запази и през следващата година.

В доклада си експертите отбелязват като най-сериозен фактор за пазарите явлението “Ла Ниня”, което ще окаже влияние върху посевите в цял свят, а евентуалният недостиг на сняг през зимата ще постави под риск от преживявания посевите с пшеница в някои страни, В страните от Южна Америка пък може да се стигне до засушаване, което да доведе до намаляване в производството на соя и царевица.

Политическият фактор и най-вече развитието на китайско-американските отношения след встъпване в длъжност на новоизбрания американски президент Джо Байдън също се очаква да окаже влияние върху пазарите.

През тази година се наблюдава спад в търсенето на захар заради ограниченото производство на биоетанол. Заради увеличеното производство на захар обаче не се очаква да има дефицит на пазара както през миналата 2019 година. Не е изключено след възстановяване на глобалната икономика през втората половина на идната година да има увеличение в цените както на захарта, така и на биоетанола.

Цената на пшеницата на международните пазари достигна до най-високото си ниво от 2014 година насам, но тъй като през сезон 2020/21 се наблюдава увеличение на запасите, това може да се компенсира с нарасналото търсене заради кризата с коронавируса.Очаква се “Ла Ниня” да окаже влияние върху производството на пшеница в целия свят.

След като в продължение на две години имаше слабо предлагане на соя, цените на тази маслодайна култура паднаха най-вече заради търговската война между САЩ и Китай, както и заради факта, че американските фермери трябваше да произвеждат соя под нейната себестойност.
След обявяването на намеренията на Китай за внос на соя, цените и на международните пазари бързо стигнаха до четиригодишен максимум. Очаква се това да продължи и през 2021 година с оглед на засиленото търсене от страна на Китай.

Според експертите на Rabobank 2020 година е била доста по-различна и заради епидемията, но пазарът е показал, че кризата с коронавируса така и не е оказала сериозно влияние върху доставките на селскостопанска продукция. Въпреки увеличаващите се надежди за ваксина, covid 19 ще си остане непредсказуем риск и през 2021 година, а продължаващия ръст в цените на пшеницата може да окаже благотворно влияние върху експорта и. Ситуацията на международните пазари ще остане висяща заради поведението на Пекин, който продължава да увеличава вноса на царевица и соя за да осигури храна за възстановяващия се животновъден сектор. Подобна политика е в резултат и на затопляне на отношенията с Вашингтон що се касае до икономиката. Остава неясно дали Китай ще се върне отново към бразилската соя за да да задоволи потреблението си. От Rabobank прогнозират намаляване на курса на долара в следващите няколко месеца, което ще доведе до спад в цените на вътрешния пазар в САЩ и намаляване на търсенето.