Днес преподаватели и студенти активно участват в проекти за обмен на знания
Пред десетки представители на научните среди от различни институти и университети днес Агрономическият факултет на Лесотехническия университет отбеляза своята тридесета годишнина. За този период десетки възпитаници на факултета са намерили своята професионална реализация както в частния сектор, така и в органите на държавната администрация и научните звена на учебни заведения и институти.
Кратка ретроспекция на изминалите три десетилетия направи деканът на Агрономическия факултет проф. Румен Томов. Началото на факултета като учебно звено към Лесотехническия университет е поставено през 1994 година, резултат на заслугите на учени като доц. Георги Тренчев, проф. Кирил Попов и др. . Първите студенти са приети във факултета през учебната 1994/95 година.
Към момента Агрономическия факултет успешно развива различни партньорски програми и магистратури съвместно с партньори като ТУ Габрово и ШУ „Константин Преславски. През тази година във Агрономическия факултет са се дипломирали 94 студенти.
„Голяма част от успехите ни се дължат на успешната реализация на множество образователни проекти, благодарение на активното участие на преподаватели и студенти. За нас тези проекти са много важни, защото позволяват да усъвършенстваме нашите кадри и да осигурим на студентите да се запознаят с техни колеги на международно ниво и да се убедят, че по нищо не им отстъпват по знания“, заяви проф. Румен Томов.
Освен участие по проекти Агрономическия факултет активно развива научна дейност с участие на преподаватели в различни направления в това число и проекти финансирани от различни външни институции.
Партньорство е основното мото на Агрономическия факултет
„Основен принцип в нашата работа е думата партньорство, и всички наши проекти са съвместни с партньорски организации“, подчерта проф. Томов. Преподавателите и студентите по думите му получават различни възможности да пътуват, участвайки най-вече в различни партньорски проекти по мобилност, благодарение на което тепърва факултетът ще бере плодовете от новосъздадени партньорства.
Сред отправилите поздравления към преподавателите и студентите на Агрономическия факултет бе и служебният заместник министър на земеделието Мирослав Маринов, който заяви, че възпитаниците на факултета предлагащ обучение във всички свери на агрономството могат да намерят реализация в консултантските дейности свързани с производството, преработката и представянето на земеделската продукция.
„От агрономи има нужда целия земеделски бранш фуражната промишленост, търговски дружества и институциите на държавната администрация, общински и образователни институции. Обучението в Лесотехническия университет е в синхрон с европейските тенденции и определя посоката на авангардното начало в научните профили“, заяви Маринов.