Австрия е лидер по площи за биоземеделие, ние сме някъде на дъното
Европа има на разположение по-малко от десетилетие, за да покрие една от най-амбициозните цели на Зелената сделка свързана с увеличаване на площите за биоземеделие до средно 25% за ЕС през 2030 година. По данни на Евростат през 2020 година средно в ЕС за биоземеделие са използвани 9,1% от обработваемите земеделски земи, достигайки до 14,7 млн. хектара. Това представлява увеличение с 5,3 млн. хектара за последните осем години. За сравнение през 2012 година площите за биоземеделие са заемали дял от 5,9% от общите за ЕС.
Австрия остава лидер в ЕС по използваеми площи за биоземеделие с 25,7% от земеделската си земя, следвана от Естония с 22,4% и Швеция- 20,3%. Осем от страните членки на блока сред които и България са с дял на обработваемите площи за биоземеделие под 5%, като Ирландия 1.7% и Малта с 0,6% са били на дъното. Според последните данни, изнесени от депутатката Албена Симеонова от ДБ в началото на ноември миналата година, площите с биоземеделие у нас са се стопили до 83,8 ха, като делът им към средата на миналата година от общите обработваеми площи е бил едва 1,6%.
Според статистиката близо 3/5 или 58,7% от площта използвана за биоземеделие в ЕС е била съсредоточена в четири страни членки- Франция с дял от 17,1%, Испания с 16,6%, Италия с 14,2% и Германия с 10,8%. Зърнените култури и зеленчуците са сред най-отглежданите земеделски култури по биологичен път съответно с дял от 10,5% и 4,6% от общите площи за биоземеделие. .
През 2020 година биозеленчуци в ЕС са били отглеждани върху 219 хил. ха, което съответства на 0,1% от цялата земя, използвана за отглеждане на земеделска продукция в ЕС. Дания, Австрия и Люксембург са страните с най-висок дял от производството на биозеленчуци . За отглеждането на зърнени култури по биологичен път през 2020 г. в ЕС са били използвани 2,4 млн. хектара , което е дял от 1,5% от общата обработваема земя. С най-голям дял от производството на зърнени култури в ЕС са били Естония, Австрия и Швеция.