вторник, януари 21, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
ПРСР 2014-2020

С проект по МИГ фирма от Пещера произвежда елементи за космическата индустрия

Воденичаров и син МИГ проект

Със закупеното оборудване по проекта дружеството успява да съкрати процеса на изработка на елементите

Усвояването на космическото пространство от човека отдавна не е само мечта. След навлизането на частния бизнес в космическата индустрия, този порив на хората придобива неочакван тласък, а работата на иноватори в този бранш като Ричард Брансън и Илън Мъск се следи от милиони последователи.

Производство на космически компоненти

У нас когато заговорим за космически технологии, обикновено се сещаме за космическата храна, с която добиваме известност преди половин век. Днес обаче има и примери за локални бизнеси, които са се ориентирали и към производството на космически компоненти, като малката фирма „Воденичаров и син“ от Пещера, която е успяла да закупи специализирано оборудване чрез успешно реализиран проект пред Местната инициативна група Панагюрище- Стрелча-Лесичово. Той е финансиран със средства от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.).

10 годишен опит

„Занимаваме се с производството на прецизни части и детайли, като бизнесът ни е семеен и го управляваме заедно с моя баща“, споделя Стефан Воденичаров пред медията ни. Работим в тази сфера от около 10 години. С помощта на реализирания проект успяхме да закупим пет осна машина, която ни помага да правим детайлите по-бързо и по-качествено. В машината има специално менгеме, за което се захваща алуминиево блокче, от което се правят различни инструменти. Ако използвахме предишните машини за обработката на подобно блокче от шест страни, то трябва да се заложи шест пъти, докато тази машина ни позволява да го заложим само два пъти, за да обработим и шестте страни“, разяснява Стефан Воденичаров. Той поясни още, че производството им е насочено към изработването на части за изкуствени спътници, тоест за микроспътници. „С помощта на машината изработваме различни детайли за техните корпуси. Повечето части за тези спътници се произвеждат най-вече от алуминий, който е много лек материал“, разказа още Стефан Воденичаров.

 

Освен с проекта за закупуване на оборудване, финансирано през МИГ Панагюрище-Стрелча-Лесичово, компанията е спечелила и реализирала още два проекта по Програмата.

Елементи с много високо качество

„Ние изработваме изключително прецизни детайли, като се стремим да правим елементите с много високо качество“, допълни още той. Интерес към дейността на малката компания са имали от германски университет, за който реализирали специален проект за изграждане на инструментална  база. Част от компонентите, които изработват и намират приложение в различни технологични решения на НАСА и в други космически компании.

 

В повечето случаи работят по задание на съответния клиент, който идва с готов чертеж и 3D модел. Заради това, че към детайлите има големи изисквания обаче има доста клиенти, които не могат да си намерят точния производител.

 

Предвид придобития опит в работата им с Местната инициативна група, Стефан Воденичаров не изключва при възможност отново да кандидатстват с проект за закупуване на допълнително технологично оборудване.

***

Материалът е финансиран със средства от Програма за развитие на селските райони (2014-2020 г.), с подкрепата на Европейския съюз, чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

Logo EU