Франция повишава производството си, въпреки щетите от вируса „Син език“
Производството на мляко в света през тази година продължава да пада, информира UkrAgroConsult. За отрицателната тенденция влияние оказват както сезонни фактори, така и такива като болести по животните, климатичните промени, високите цени на фуражите и загубите, които търпят фермерите.
И докато разразилата се епидемия от „Син език“ се отрази на млечния отрасъл в Западна Европа, основният негативен фактор в източната част на континента беше продължителното засушаване
След период на спад в САЩ се наблюдава известно стабилизиране на производството. Недостигът на производство на мляко в света се компенсира благодарение на Нова Зеландия, която увеличава своето производство. Поскъпването на фуражите и засушаването са се отразили негативно на австралийското производство.
По данни на американския департамент по земеделие производствените обеми на мляко в Европа през октомври са се стабилизирали. Въпреки това нивото на производство остава различно в отделните страни. Ако в Германия и Ирландия е бил регистриран известен спад, във Франция и Великобритания е регистрирано увеличение на производството.
На фона на това по данни на Dairy Global 6 000 крави във Франция са пострадали от вируса „Син език“. В централните и източни части на континента пък заради продължителното засушаване и недостига на фуражи е регистриран спад в производството.
По данни ЕК средната цена на млякото в ЕС през септември е достигнала до 47,45 евроцента за килограм, което е с 0,1 на сто пове1че от предходния месец. В сравнение с аналогичния период на предходната година средната цена на млякото в ЕС се е повишила с 8,6%. Тласък на цените на Стария континент дава както по-слабото производство, така и повишеното търсене на суровина от страна на млекопреработвателната индустрия.