неделя, април 27, 2025
НОВИНИПоследни статии

Ще се наложи ли държавата да връща пари по една от еко-схемите?

Протеинови култури Ставката за Кампания 2023 г. е в размер на 284,90 лв. на хектар. Тя е определена със Заповед РД 09-467 от 26.04.2024г. на министъра на земеделието и храните.

Бивши служители на ДФЗ алармират за опасност от връщане на европейски средства по еко-схемата за намалено торене

В редакцията на NivaBG.com постъпи сигнал по телефона, от бивши служители на Държавен фонд земеделие, които поискаха да запазим анонимността им, относно одобрените продукти по Еко-схемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал.

Според сигнала, част от продуктите, които са одобрени в „извадката“ с продукти по еко-схемата не могат да осигурят необходимите 10% азот, който трябва да се набави на културата от нехимичен азот. В сигнала (който може да видите на снимката) одобрени по еко-хемата продукти съдържат химично добит азот, което създава риск от санкции от Европа и загуба на средства по схемата.

Сейф от БАСФ

Публикуваме факсимиле на сигнала, който получихме:

Сигнал за нарушения с европейски средства

С настоящето сигнализирамe за опит за извършване на измама с европейски средства по линия на директни плащания чрез еко схема за запазване и възстановяване на почвения потенциал.

През 2023 година беше публикуван списък с торове и почвени подобрители за участие по еко схемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал. За кандидатите по еко схемата е предвидено плащане в размер на 135 лева на хектар, ако употребяват някой от продуктите в списъка и ако чрез него осигурят минимум 10% от общо внесения азот.
След детайлен преглед на включените в списъка органо-минерални и органични торове се вижда, че огромна част от тях съдържат химично добит азот – амониев азот, амиден азот, нитратен азот и други, което е напълно забранено по еко схемата и създава риск от санкции и загуба на средства.

Освен това, при внасяне на максималната регистрираната доза на описаните торове се осигуряват не повече от 50 грама активно вещество азот и не могат да изпълнят изискването за минимум 10% от торенето. По еко схемата се предлагат за участие минимални дози органични и органо минерални торове на декар, които са с нищожно съдържание на органичен азот и по никакъв начин не покриват изискванията, за да бъдат разходвани европейски средства.