сряда, декември 4, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Швейцария ще строи подземни „магистрали“ за автономен превоз на товари

 

Швейцарските власти ще реализират мащабен проект за изграждане на система от тунели за автономен превоз на товари, съобщава spectrum.ieee.org. Системата е известна под името Cargo Sous Terrain и през 2016 година изграждането и се е оценявало на 3,4 млрд. долара. Идеята е да се осигурят нови възможности за транспорт на стоки между отделните градове и логистични центрове и да се облекчат и без това пренатоварените наземни маршрути за превоз на стоки и пътници. След като в края на миналата година швейцарският парламент прие нужното законодателство, се очаква реализирането на мащабния проект да стартира в началото на август.
Cargo sous terrain следва принцип, подобен на този на автоматична конвейерна система при която автоматизирани транспортни средства ще поемат товари директно от съответните товарни рампи и ще се движат денонощно с постоянна скорост от 30 километра в час. Стоките се транспортират на палети или в модифицирани контейнери. Благодарение на транспортните средства, съвместими с хладилни системи, е възможен и транспортът на пресни и охладени стоки. Към покрива на всеки тунел ще бъдат прикрепена бърза надземна писта за по-малки опаковки от стоки.

Непрекъснатият поток от дребнокомпонентни стоки елиминира необходимостта от чакане на трансферни станции. В допълнение, изискването за пространство може да бъде значително намалено, тъй като вече не е необходимо временно складиране на стоки.

Предвижда се да бъде изградена мрежа от тунели с дължина от 500 километра, като разходите за реализацията на проекта са нараснали десетократно от 2016 година насам, и сега се оценяват на 35 млрд. долара. Счита се обаче, че осъществяване на първия етап на проекта ще са достатъчни 3 млрд. долара. Той ще обхваща 70 километра с десет хъба и ще свързва Цюрих с логистичен център в западната част на страната

CST си партнира с куп големи швейцарски логистични компании и търговци на дребно, които виждат това решение като допълнение към съществуващата пътна и железопътна инфраструктура. Целият проект ще работи с възобновяема енергия. Очаква се проектът да доведе до ограничаване с 40% на трафика на тежки камиони по швейцарските аутобани.