Цената на поливната вода през новия сезон ще се запази на нивата на 2023 година
„Сега в района на Ихтиман напояваме около 4 хил. декара, с приключване на рехабилитацията на съораженията ни през април догодина, площите за напояване ще се увеличат на 31 хил. декара. Повечето фермери тук са картофопроизводители и очакват реализацията на този проект повече от две десетилетия“, заяви пред медиите днес директорът на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева.
Заедно със земеделския министър Кирил Вътев те дадоха начало на проекта за рехабилитиране на два напоителни канала край град Ихтиман.
Успяхме след толкова години да направим нещо, което реално ще увеличи достъпа до вода за напояване за земеделските стопани“заяви и министър вътев.
След приключване на всички проекти за рехабилитация на магистралната мрежа от съоражения, площите за напояване ще се увеличат с 200 хил. декара. През отминалия напоителен сезон по думите на Динева у нас са били напоявани едва 319 хил. декара.
„Рехабилитацията на двата канала тук ще ни позволи да намалим zagubite и да постигнем над 50% икономия на вода като загубите се минимизират с над 80%. Коефициентът на полезно действие на напоителните системи ще се повиши от 37 на 82%“, добави още Динева. До средата на месеца се очаква да стартира рехабилитацията на още 23 проекта на главни съоражения на на „Напоителни системи“ ЕАД..
„Ние нямаме намерение да увеличаваме цената на водата за напояване през тази година и тя ще е запази на нивата от 2023 година“, заяви още тя. Очаква се да бъде изготвено законодателство, което трайно да позволи от 2025 година да се минимизира цената на поливната вода. Част от готвените промени са свързани със сдруженията за напояване , които да получат достъп до вътрешноканалната мрежа, която да се отдава на концесия за 30 години за да могат и те да инвестират в нейната рехабилитация.