Цените на земята през следващите няколко години ще нарастват средно с между 4 и 5% прогнозира по време на форум посветен на състоянието на пазара за земеделска земя и ОСП след 2020 година председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ) Стайко Стайков. Като цяло според прогнозите му обаче не се очакват резки повишения на цените, които да доведат до стрес на пазара, а в някои планински и полупланински райони дори може да се стигне до задържане и спад на ценовите нива..
Основната причина за това са нерешените проблеми с напояването и липсата на комасация, заради които липсват големи инвеститори на пазара. Още повече не е ясно кога ще бъдат решени тези проблеми. Освен това неяснота поражда и новата на ОСП и дали ще се запази нивото на СЕПП.
„Цената на земята е обвързана с редица фактори като климата, размера на парцелите, качеството на напояването, плащането на наеми и дългосрочните договори. По-голяма част от земята в Северна и Южна България излиза с дългосрочни договори и при по-ниска рента няма как да се дадат високи цени, защото цената е обвързана и с рентата”, поясни Стайков.
Според него в близко бъдеще има капацитет за разработването на още 5-10 млн. декара земи.”Това са земи, които в миналото са били обработваеми, но в момента са захрастени с некачествена гора и няма никаква стопанска стойност”, каза Стайко Стайков. Ето защо по- голяма от собствениците инвестират вече в специализирана техника за обработката и вкарването на тези земи в специализирания слой. Собствениците на земеделски земи очакват след 2020 година да стартират нови мерки за почистване на тези необработваеми земи.
ОТ БАСЗЗ изразиха известно несъгласие с данните на статистиката, като според техни оценки земята е поскъпнала през 2017 година с до 4%. От асоциацията например оцениха като нереални средни цени от 2032 лева за декар в Добричко, при положение че от асоциацията сключват договори на ценови нива от 1 500-1500 лева за декар. Обяснението за подобно изкривяване на цените според Стайков се крие в това, че в последната година е имало редица сделки, които са минавали на данъчна оценка, докато в момента се минава все повече към реална пазарна цена на земята защото арендаторите ползват допълнителен финансов ресурс от институциите и те трябва да докажат реалната цена.
Най-скъпите земи са в Силистренско и Добричко, като средните цени са между 1500 и 1600 лева за Добрич и между 1200 и 1500 за Силистра, като сделките стават на нива от 1 600 лева за декар, като няма предлагане и основно се предлагат трудни сделки. Средната рента за региона се движи между 80 и 90 лева за декар. Най-ниски са цените в Кърджали- между 300 и 500 лева за декар , където земите се въртят между родовете и почти няма реална търговия.
По данни на асоциацията най-високата рента се изплаща в Силистра и Добрич, а най-ниската около 18 лева е в Габрово, където земята е с планински характер.