Заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева се срещна със земеделски производители в гр. Ямбол като част от стартиралата поредица от обучения на МЗХ в страната за изискванията по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни. Д-р Василева обясни, че целта на обученията е стопаните да бъдат максимално улеснени и облекчени в изпълнението на интервенциите от Стратегическия план. „Важно е да имате актуалната информация и чрез диалог да изясняваме трудностите, с които се сблъсквате при прилагането на новите изисквания“, каза още тя.
По време на събитието експерти от Министерството, Държавен фонд „Земеделие“ и Национална служба съвети в земеделието запознаха стопаните изискванията към земеделските стопани при изпълнение на системата от предварителни условия, необходимите документи, срокове и санкции при неспазването им. Представени бяха функционалностите на Система за електронни услуги (СЕУ) и Системата за мониторинг на площ.
Заместник-министър Василева припомни, че новост в прилагането на програмен период 2023-2027 г. е Системата за мониторинг на площи, която наблюдава цялата заявена площ чрез сателитни снимки. „Стопаните могат да се запознаят със статуса на всеки един парцел. В случай, че системата го е определила като недопустим, има възможност да се подаде несъгласие, да бъде оттеглен или коригиран“, подчерта тя.
Земеделският заместник-министър припомни още, че в момента по Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. тече целеви прием за напояване по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства” с бюджет 97,7 млн. лева, както и целеви прием за екологични инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ с бюджет 52,8 млн. лева. „Имаме утвърден график за приемите на стойност 1,6 млрд. лева, които ще стартират до края на тази година“, каза още д-р Василева и подчерта, че подкрепата ще бъде насочена към млади, малки и нови фермери, групи и организации на производителите, инвестиции в инфраструктура и неземеделски дейности.
На срещата стана ясно, че за Кампания 2023 на земеделските стопани от област Ямбол по линия на директните плащания са изплатени средства на стойност над 80 млн. лева.
Срещата премина при висок интерес, като присъстваха над 140 земеделски производители от областите Ямбол, Сливен и Бургас.
Обученията в страната продължават по предвидения график, който може да видите ТУК.