„Ние вече сме заявили какви промени искаме в стратегическия план. Те не са много, но за нас биопроизводителите са съществени. Например по стратегическия план от нас се иска добив от биологичното производство, а в наредбата е записано, че от нас се иска добив от всеки парцел. В сертификата на всеки биопроизводител обаче те фигурират по култури. Другото което искаме да се промени е свързано с продажбите, защото от нас се иска доказване на реализация на продукция“, сподели пред представители на медиите д-р Стоилко Апостолов, председател на „Биоселена“ и съветник на земеделския министър по въпросите на биоземеделието.
Според него изискването за доказване на продажби е резултат от негативната политика спрямо сектора от последните години, според която биопроизводителите са приравнявани с измамници, и се иска повече биопродукти в магазините. По думите му това не би могло да се случи ако няма пазари. „Ще посоча само един частен пример на биопроизводителка със спелта, която я чухте да казва, че има произведена спелта от миналата година и няма как да докаже реализация. Няма пазар, не може да я продаде и да докаже реализация. Реализация може да се иска в мерките за обвързана подкрепа, но не и по агроекологичните мерки, които са за за подпомагане на биопроизводството“, добави още той.
Що се отнася до технологичните карти при конвенционалното и при биологичното производство според него разликите са незначителни и са свързани с провеждането на различни по вид операции на полето. Апостолов посочи за пример, че ако при конвенционалното производство се предвиждат пръскания с пестициди, при биологичното те са заменени от минаване с култиватор. „В момента на страницата на МЗХ е качено изчислението на различните ставки по култури, което е вид технологична карта. И там е записано например „Разходи за семе“ , „Разходи за оране и култивиране“ и други. За мен там е най-тънката работа в един стратегически план, защото според ставката ще се види за какво ще кандидатстват хората и комбинацията от мерки“, заяви още Апостолов.
Според него биопроизводството не може да се комбинира почти с нищо, но при еко схемите например може да се направи комбинация от две или три, и да се получи дори по-висока ставка отколкото в биопроизводството, въпреки че приносът към екологията не е един и същ. Например човек може да отглежда рози по конвенционален начин и да комбинира с еко мерки като затревяване и други, и да получи по-висока ставка. Подобна комбинация обаче е забранена ако човек ги отглежда по биологичен начин.