петък, април 25, 2025
НОВИНИ

Стратегическият план- нищо ново под слънцето за сега!

Новият стратегически план ще запази дисбаланса в развитието на секторите и ще направи земеделието още по-неатрактивно за съвременните поколения

Инвестиционните мерки минават към ИСУНИнвестиционните мерки минават към ИСУН

Освен протоколно първото представяне на стратегическия план мина и твърде общо. Голяма част от цифрите които бяха съобщени пред депутатите не са неизвестни, тъй като процентното разделение на бюджета е заложен в самите регламенти на ЕК.  Всички цели и индикатори които се залагат в него в крайна сметка са важни за фермерите, защото те ще трябва да се съобразяват с тях, но още по-важно е какво ще е измерението на компенсациите които ще получават фермерите за тяхното спазване и постигане. За сега обаче такава информация не беше дадена.

Процентното разпределение на бюджета не само не изглежда условие за създаване на един балансиран стратегически план, а напротив по-скоро ще е предпоставка за това дисбалансът във финансирането на отделните сектори да остане водеща линия и през следващите години.

Сейф от БАСФ

Само един пример за тази тенденция е показателен- почти половината от средствата ще отидат за плащане на единица площ, чието досегашно прилагане е показало, че носи повече негативи и предпоставки за поява на фалшиви земеделски производители, определяни в миналото като чертожници. Нещо срещу което нееднократно се обявяваха представители на един или друг бранш. Дори изискването за получаване на СЕПП не е променено, и е оставено на ниво от 0,5 ха. Друго нещо което предизвиква задаването на въпроса, защо ако младите фермери ще са приоритет, за тях се заделя минималният определен от Брюксел дял от 3%? Освен че трябва да отговарят на всички базови условия, дребните фермери  за да получат своите 1250 евро ще трябва  както всички останал да отговарят и на предварителната условност.

Съвсем друг е въпросът че общата селскостопанска политика на европейско ниво се нуждаеше от истински дълбоки реформи, именно в период, в който ЕС се реорганизира с излизането на Великобритания, но бюрокрацията в Брюксел реши тъкмо тази програма да не я пипа, сакън да не засегне интересите на големите лобистки организации в Европа. А там да признаем си имат добре структуриран бранш, който знае какво да иска.

Няма промяна и при обвързаната подкрепа, която в крайна сметка също се запазва на 13% +2% за протеинови култури, каквото бе искането на страната ни от самото начало на преговорния процес по новата ОсП. И през новия период приоритетно по нея ще бъдат подпомагани производителите на плодове и зеленчуци и животновъдите. За последните са предвидени девет интервенции.  Специални интервенции както и до сега ще има за животните под селекционен контрол и за тези, които са с по-голям принос по отношение на производството. Запазват се интервенциите за отглеждане на животните в планински региони. В някои от интервенциите е завишено количеството продукция с цел повишаване на конкурентноспособността.

Запазено е и подпомагането на културите в производството на плодове и зеленчуци, като от производителите ще се искат гаранции за използване на висококачествени и сертифицирани семена и посадъчен материал с цел повишаване на конкурентноспособността. Промяна и при подпомагането на протеиновите култури няма. Нова ще бъде специална интервенция за производството на плодове и зеленчуци в планински и полупланински райони със стопанства от минимум 1,5 хектара.

Запазена е и преходната национална помощ, което още предходните управляващи отчетоха като огромен дипломатически успех. Не е тайна, че особено подпомагането на тютюнопроизводителите обаче е доста атрактивен инструмент за управление на електората на една дадена партия. Нищо против обикновения и трудолюбив производител на тютюн, който си няма и хал хабер от политика и интервенции.

Що се отнася до еко схемите, те тепърва ще се изпълват със съдържание. Те ще се прилагат доброволно от фермерите и администрацията трябв да ги направи атрактивни, така че да бъдат предпочитани. За сега се знае, че бройката им ще е девет, като земеделските производители ще имат възможност сами да избират и по колко от тези схеми да кандидатстват.

Що се отнася до диверсификацията на културите, там ще бъдат включени и стопанствата с до 10 хектара, като броят на отглежданите култури се увеличава с още една. За отглеждащите трайни насаждения също е отредена отделна интервенция както и до сега с фокус за отглеждане на протеинови култури в междуредията. Животновъди с пасища пък ще могат да кандидатстват по интервенция за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи, като в нея са добавени ограничения в броя на животинските единици, Към всички земеделски производители ще е насочена една нова интервенция- свързана със възстановяването на почвения потенциал. Запазва се интервенцията за поддържан и опазване на буферните ивици с определени екологични изисквания. И при биопроизводителите ще има разделено подпомагане за растениевъдство и животновъдство.

Дотук погледнато новостите в интервенционната политика са прекалено малко за да определим каквато и да е бъдеща политика по отношение финансирането на секторите като реформа, още по-малко революционна. Тя показва само запазване на статуквото с разхвърляне на финансирането между множество приоритетни сектори , за които да има по нещо колкото да не потънат съвсем.

Основни щрихи:

– 48% от бюджета отива за СЕПП:
– обвързана подкрепа 13+2%:
-нова интервенция за възстановяване на почвеното разнообразие
– нови интервенции за производителите на плодове и зеленчуци в планински и полупланински региони“
-3% за младите фермери“
10% от преразпределителните плащания за малки и дребни фермери;
– увеличаване на броя на отглежданите култури и включване в интервенцията за диверзификация на стопанства с до 10 хектара;
-девет еко схеми с доброволно включване на фермерите;
25% от бюджета по първи стълб за еко мерки;
– до 3% от бюджета на директните плащания за управление на риска;
– 100 хил. евро тавани на директните плащания;
-задължителна социална условност от 2025 г;
-7% площи за биоземеделие;
-референтен период за преходното национално подпомагане 2018 година ;