Структурата на земеделието в ЕС е неспособна да осигури стабилно производство на мляко, считат експертите на Европейския млечен борд (EMB). Това информира The Dairy News. В края на юни представители на млекопроизводители от цяла Европа обсъдиха проблемите и предизвикателствата пред сектора на генерална асамблея на EMB. Без справедливо разпределение на стойността по цялата производствена верига според тях рисковете пред сектора могат да не бъдат чути. Една от причините за това, е че представители на млекопроизводителите и млекопреработвателите не са част от някои представителни организации на европейско ниво, които би трябвало да защитават интересите на земеделските производители.
Представеният на форума анализ обхващащ периода до края на 2021 година показал чувствително влошаване на ситуацията с маржа на печалба на повечето млечни ферми заради цената на суровината и регистрираните загуби. Според анализа чистата икономическа печалба за производителите на мляко през 2019 година се е свила с 4,19 евроцента на килограм мляко. Последните данни за 2021 година пък показват, че дефицитът на средства за фермерите в Германия, Белгия и Люксембург достига до около 20%, за Франция и Нидерландия до 30% а за Литва дори до 43%. Това се отразява катастрофално на фермерите, тъй като например за германските фермери остават по 6,10 евро, а в тези от Люксембург по 5.25 евро в качеството на почасово заплащане. Френските фермери получават мизерните за тях 3,09 евро на час, а за тези от Литва приходите им не биха могли да покрият дори минималната ставка от 2,33 евро на час.
Допълнените данни за първото тримесечие на тази година са потвърдили, че върху загубите на земеделските производители са се отразили най-вече високите цени на торовете, енергията и фуражите. Например за Франция стойността на фуражите в килограм мляко се е увеличила от 10,5 евроцента през 2021 година на 14,9 евроцента през април 2022 година.