петък, април 18, 2025
НОВИНИ

Търговци регистрират огромни печалби от гръцкия реекспорт на плодове и зеленчуци, произведени в трети страни

Спекулацията с цените на доматите идва от тях, смятат производители

Дойде ли лятото, изниква болната тема за редица български производители на плодове и зеленчуци. Вносът на по-евтина и в същото време подкрепена с по-големи субсидии гръцка продукция прави нашето производство неконкурентноспособно. В последните седмици на пазара на дребно обаче се наблюдава низ от спадове и скокове в цената на доматите от по 2 -3 лева. Мая Попова, производител на домати коментира пред БНР, че тези спекулации идват от стрна на търговците, повечето от които „са регистрирани като земеделски производители без да произвеждат“. Контролът според нея трябва да се осъществява от финансовото и земеделското министерства.

6.00 лева за килограм домати е спекулативна цена и моят съвет е да не купувате такава стока. За това призова председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов, според който цената на килограм домати на едро в момента е 2,50 лева .

Сейф от БАСФ

Освен това Попова коментира и заповедта на агенцията по храните, според която всички плодове и зеленчуци, внос от ЕС трябва да се изследват за наличие на пестициди. „От Гърция се внася стока с ниско качество, която идва може би от трети страни. Гърция знае, че не е на добро ниво и я прехвърля в България като реекспорт. Има случаи на африкански домати да влизат у нас като гръцки. От години си го знаем това, досега нямаше контрол и сега е нормално търговците да реагират, защото знаят, че при изследване на доматите ако излезе този проблем, няма да могат да внасят, а те имат огромна печалба“, каза още производителката.

Темата беше коментирана в днешното предаване „Преди всички“ и от производителя Благо Илиев : „Това е добър и интересен ход на нашето правителство… Най-големият проблем е, че доматът е реекспорт, а и с евросубсидия за килограм. Гърците получават немалко пари като евросубсидия. Но защо трябва се конкурират с нашия домат, който не е с евросубсидия“.