сряда, март 26, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Търсенето на черупкови плодове у нас продължава да расте и през 2023/24 г.

Търсенето на черупкови плодове у нас продължава да расте и през 2023/24 г. снимка: Pixabay.com

=Слабото производство не може да отговори на търсенето

Продължава тенденцията за увеличаване на търсенето на ядки на българския пазар, като през 2023/24 година е било регистрирано увеличение от 14%, информира специализираният портал freshplaza.de. Това е свързано с възстановяване както на търговията на дребно, така и на сладкарската индустрия.

Сейф от БАСФ

 

Ръст на импорта от САШ до над 14 млн. долара

 

Въпреки това заради неблагоприятните климатични условия местното производство на черупкови плодове не успя да задоволи подобно търсене и заради засушаването и горещините дори е отбелязало спад. Това е довело до засилване на вноса на ядки в това число и от страни като САЩ, се казва в информацията

. През миналата година тъкмо САЩ е засилил позициите си като вносител номер едно на ядки на българския пазар, тъй като в парично изражение българският внос на черупкови плодове се е увеличил двойно надминавайки 14 млн. долара.

Очакванията са за леко подобряване на вътрешното производство на черупкови плодове през 2024/25 икономическа година при запазване на високо ниво на импорта и стабилно потребление.

Производството на бадеми и орехи остава нерентабилно

 

„Българските бадеми и орехи са с непостоянни добиви и заради неблагоприятните климатични условия са с големи колебания. Окултурените площи продължават да са под планираните , което прави отглеждането на черупкови плодове нерентабилно за редица производители“, се казва още в информацията.

Припомня се още, че заради слабото производство и увеличеното търсене на ядки на пазара ни, страната ни се е превърнала от нетен износител на орехи и бадеми в нетен вносител.

Като причини за увеличеното търсене на ядки на пазара се посочват още ниската инфлация., повишените доходи на потребителите, добрия туристически сезон и успокояване на сектора на хранителната индустрия. Магазините за продажби на ядки на дребно се оказват особено предпочитани за потребителите и доходоносни.

По данни на НСИ потреблението на ядки на глава от населението през 2023 година се е повишило с 13% до 1,6 килограма, като това се отнася само за чистото потребление на ядки, като ако към него се включи делът и на сладкарската индустрия не е изключено цифрите да са по-високи. Очаква се потреблението на ядки у нас да се запази високо и през текущия сезон.

 

Освен орехи страната ни произвежда и малки количества бадеми предимно за вътрешния пазар, като реколтата от бадеми е достигнала до рекордните 1 300 тона през 2018 година при условие, че десетилетие преди това е била на най-ниското си ниво от едва 100 тона. През миналите години годишното производство на бадеми се е движело между 600 и 900 тона, като производството на бадеми се концентрира основно в три региона в близост до морския бряг_-Бургас, Сливен и Хасково, където се наблюдават най-добрите климатични условия за бадемовите насаждения. На тези региони се падат 80% от всички обработваеми площи с бадеми. Бургас е най-големият регион с дял на бадемовите насаждения от 35%. В структурно отношение с най-голям дял от 65% са градините с бадемови насаждения на възраст от 4 до 12 години, следвани от градини с млади насаждения на възраст под 4 години и градини с насаждения на възраст над 12 години (17%).