Брашнестата мана поразява листата, листните влагалища, стъблата и и по-рядко класовете – напетнявания под формата на бял брашнест налеп, който впоследствие посивява и в него се появяват дребни топчести тъмнокафяви плодни тела.
Описание на болестта Брашнеста мана по пшеница
Болестта се развива през целия вегетационен период, ако условията са благоприятни за развитието на ù. Напада всички зелени органи, но най-често по първите листа и след това и върху листата от горните етажи, листните влагалища, стъблата и по-рядко плевите се появява нечисто бели брашнести налепи. по силно нападнатите растения тъканите между заразените участъци – жълтеят, а под налепите остават по-дълго време – зелени. Болестта е много вредоносна, когато обхваща флаговият лист и класа – така зърното остава по-дребно, не добре изхранено и с влошени качества..
По повърхността на засегнатите растителни части спорите се намножават и изглеждат като бели прашести туфи. Те се разпространяват чрез вятъра и осъществяват нови заразявания. При силна проява на болестта листата пожълтяват бързо и загиват. Пораженията от брашнеста мана водят до развитие на по-малко продуктивни братя, класчета и зърна в едно растение, което отслабва и често поляга.
Причинител: Erysiphe graminis DC, синоним Blumeria graminis DC
Условия за появяване на Брашнеста мана
За инфектирането е необходима висока въздушна влажност, а разпространението на спорите се благоприятства от сухите условия. Характерно за заболяването е, че дъждът и капките вода по листата ограничават спорообразуването и нарастването на мицела.
Развитието на брашнестата мана се благоприятства от редуването на сухи и влажни условия. Ранната форма на болестта се проявява по изоставащите млади растения, а по-късната – намалява активната повърхност на листата, вследствие на което добивът на зърно е намален.
За ограничаване на инфектирането с брашнеста мана е необходимо да се използват устойчиви сортове, а по-редките посеви намаляват разпространението на болестта. Благоприятни условия за развитие на брашнеста мана по пшеницата се създават при ранна сеитба, висока гъстота на посева, усилен вегетативен растеж, особено след обилно азотно торене, температура между 18оС и 22оС, висока влажност и редуване на топли и влажни дни.
Критични фази са от братене до появата на класа и особено след появата на първия осил до пълната поява на класа.
Сигнали за химическа борба срещу брашнестата мана се дава при отчетено нападение от 30% върху първите 1–ви-4-ти лист във фаза 1–ви-2-ри възел, а второ пръскане е наложително, ако върху флаговия лист и прилежащите два листа, степента на нападение е по-голяма от 1%. Ако се запазят флаговия лист и класа заразените растения могат да формират нормален добив.
Срещу заболяването може да се третира с един от следните фунгициди: Алегро СК, Артеа 330 ЕК, Байфидан 250 ЕК, Дует Ултра / Рекс ултра, Зантара 216 ЕК, Импакт 25 СК, Капало, Карамба 60 ЕК, Танго супер/ Опус топ, Прозаро 250 ЕК, Сфера Макс СК, Фалкон 460 ЕК и други регистрирани фунгициди.