Описание на болестта Черно кореново гниене
Патогенът е почвена гъба, която заразява корените на пшеницата. Върху корените, основите на стъблата и възела на братене се образуват кафяво-черни петна, които бързо се разрастват. Кореновата система е частично или напълно разрушена, обвивката на корените почернява, напуква се и се обелва, а заразените растения образуват дребни и изправени класове, които побеляват и остават без зърна, особено в горещи и сухи условия. Гъбата се запазва като сапрофитен мицел в растителните остатъци, от където заразява директно новите корени.
Условия за поява на болестта Черно кореново гниене
Развитието на патогена се благоприятства във влажни, хладни почви, с температура около 12° до 20° C. Няма фенофаза, преносима от вятъра. Болестта се среща на хармани в посева. Черното кореново гниене е една от най-сериозните причини за намаляване на добива при интензивно отглеждане на зърнено-житни култури.
Стратегия за борба
Като почвен патоген, засягащ корените, Gaeumannomyces graminis практически не се повлиява при третиране с фунгициди. Тъй като гъбата не се запазва много дълго в растителните остатъци, то борбата лесно се извежда чрез сеитбообръщение. Не е добра практика пшеницата да се отглежда монокултурно.