неделя, септември 8, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
ОвощарствоРастителна защитаСъвети

Хоботници нападат овощните градини

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

В района на Северозападна България през последните години трайните насаждения се нападат в много висока степен от няколко вида специализирани хоботници, пише д-р Василка Ангелова от

Опитната станция по земеделие в Лом в последния брой на вестник «Стопaнин», който излезе на 17 март.

Вестник Стопанин

 

Постоянно обитаващи семковите видове са ябълковият цветопробивач, ябълковият златист хоботник, крушовият пъпкопробивач, а при костилковите – костилковият хоботник, червенокрилият хоботник, листовият овощен и пъпков, а най-масов е вишнев /черешов/ хоботник. Те са и с най-голямо стопанско и икономическо значение.

През слънчевите дни овощарите трябва да огледат насажденията. Целта на това мероприятие в самия край на зимния период е да се установят зимуващите насекомни неприятели в градината и да се направи точна преценка на необходимостта от химическа обработка. Разбира се трябва да се имат пред вид и праговете на икономическата вредност на конкретните неприятели.

Ябълковият цветопробивач нанася три типа повреди по ябълката и отчасти по крушата в особено висока степен. Вредият бръмбарът и ларвата в различни фази от развитието на овощните.  При затопляне на времето и набъбване на плодните пъпки, неприятелите

 пропълзяват от зимните си убежища

и правят дълбоки нагризвания като каналчета и дупки. След това снасят яйцата си между основите на тичинките и в дъното на каналчетата. При захлаждане цъфтежът е по-продължителен. Яйцеснасянето продължава паралелно с него и съответно нанесените по цветовете повреди се увеличават. Ларвите се хранят с тичинките и плодника, които впоследствие придобиват кафеникав цвят, не се отварят и остават безплодни.

Появата на хоботниците може да се категоризира с три степени: І степен – средно до 3 бръмбара на дърво, ІІ степен – до 6 бръмбара и ІІІ степен – над 6 бръмбара. Най-силно са повреждани ранноцъфтящите сортове, по-слабо средноранните и най-малко късните.

Появата и вредната дейност на вишневия хоботник зависят преди всичко от почвената и въздушна температура през пролетта. Неприятелите се появяват обикновено при набъбване на пъпките. Бръмбарите започват да се хранят с листни и плодни пъпки, а повреждат цветчета заедно с младите листа. В по-късните фази от развитието нагризват плодчетата. Икономическият праг на вредност е 3броя на 10 клонки от едно дърво.

При останалите хоботници има разлика в типа на нанасяната повреда.  Например, един женски индивид на ябълковия златист хоботник прави около 1500 наранявания и убождания, които впоследствие са и входна врата за заразяване с редица болести.

Обикновено

второто зимно пръскане

се извършва през март до разпукване на пъпките, ако среднодневната температура на въздуха е е над 5 градуса. В този момент хоботниците все още не са напуснали зимните си убежища и не са активни. Затова единственият момент за извеждане борбата е рано напролет при набъбване на пъпките.

Икономическият праг на вредност при ябълката е 4-6 броя бръмбара на дърво /15% повредени пъпки/, докато при крушата е 10 броя на дърво. Профилактичното предцъфтежно пръскане /след второто зимно/ограничава плътността и вредната дейност на ябълковия цветопробивач, крушовия пъпкопробивач, вишневия, червенокрилия и сливоияв хоботник.

Успоредно с хоботниците се ограничава и разпространението и на други неприятели като щитоносни въшки, листни бълхи, листозавивачки, педомерки. Отчитането се извършва чрез стръскване в ранните утринни часове, когато неприятелите не са активни. Върху дървена рамка, покрита с тензух и размери 50 х 50 см, се стръскват клонки от определен брой места, след което данните за плътността се осредняват.

Стопаните с лешникови насаждения ще трябва да обърнат специално внимание на лешниковия хоботник, тъй като числеността и разпрастранението му всяка година нарастват. Ларвите и възрастните може изцяло да компрометират реколтата.

Освен химическа борба, строго да се спазват основните агротехнически практики, които ще ограничат  плътността на хоботниците по овощните култури.

 

 

Вашият коментар