Върху листата се развиват светложълти петна, които постепенно се удължават между жилките. Петната потъмняват и се разкъсват по дължина на 2-3 лентички. При влажно време се покриват с налеп.
Описание на болестта Ленточна болест по ечемика
Болестта се явява от появата на кълновете до узряването, но най-характерни са признаците по време на изкласяването. Върху листата се развиват светложълти петна, които постепенно се удължават между жилките. Петната потъмняват и се разкъсват по дължина на 2-3 лентички. При влажно време се покриват с налеп…Заразените листа изсъхват изцяло. Нападнатите растения не изкласяват или остават стерилни и ако се образуват семена те са спаружени и слабо развити.
Конидионосците са многоклетъчни, коленчато нагънати и покрити със зъбчета, конидиите – тъмнокафяво оцветени – цилиндрични, с 2-6 прегради.
Условия за развитие на болестта Ленточна болест по ечемика
Патогенът се запазва върху семената. При покълнването им мицелът на гъбата прониква в проводящата система и се развива дифузно. По време на цъфтежа образувалите се спори върху листата се разсейват и покълнват, формират дебелостенни трайни спори ( геми ) под плевите и на следващата година цикълът отново се повтаря. Заразяването на цветните части става хладно и влажно време.
Причинител : Dreshslera graminea Ito
Борба
Единственият начин за борба е – обеззаразяването на семената на ечемика със системни фунгициди в регистрираните дози.
Балансираното торене има важна роля за по-слаба проява на болестта.