БАБХ издаде заповед, с която се утвърждава образец на Дневник за продажбата на препарати за растителна защита от професионална категория на употреба. Освен че става въпрос за подаване на информация, която е фирмена (търговска) тайна, новото задължение на търговците на ПРЗ не е юридически обосновано и е практически неосъществимо.
За да спазват това изискване, търговците на продукти за растителна защита ще трябва да си наемат още един служител. Той ще попълва въпросния абсурден документ, защото това е физически непосилно за агрономите, които не са просто продавачи, а дават консултации и подробни инструкции на всеки един клиент.
Нормално ли е да се наема служител и да му се плащат заплата и осигуровки, когато неговият труд не носи ползи или приходи, а представлява изпълнение на работата на държавната администрация!? Отговорът на бранша е категорично ясен – НЕ!
Доц. д-р Петър Николов, председател на БАРЗ пред вестник „Стопанин”
Стига вече административен рекет!
Фирмите са принудени да изготвят всякаква своеволна информация
Неспособни ръководители допуснаха държавната администрация да развихри своя рекет и тормоз върху малкото останали работещи фирми. Те редовно плащат както данъци и такси, така и заплатите на работниците си.
След като България не използва приходите в бюджета за нормално възнаграждение на всички държавни служители, те от своя страна чрез абсурдни законови промени притискат редовните фирми като им вменяват безумни и неизпълними задължения. Тези задължения, съпътствани с големи санкции, в голямата си част представляват изпълнение на работата на държавните служители.
Фирмите са принудени да изготвят и предоставят множество справки, формуляри, извлечения и всякакъв друг вид своеволна и дори необвързана със закон информация. От друга страна, държавният служител вече почти нищо ни прави, защото във всички министерства има цял обръч от фирми, които вършат работата на държавната администрация. Дори един банкет не могат да организират сами. За всичко се провеждат обществени поръчки. Губи се много време и пари, защото никак не е лесно да угодиш на всички шефове, които имат своите предпочитани фирми, а поръчката е само една. Общо казано
„обществената поръчка по български“
е един от най-доходните бизнеси и за двете страни.
Каквито и промени да се направят, няма реален изход при положение, че и двете страни попадат под ударите на закона, а принципно жертвата е фирмата-изпълнител, която не желае да плаща рушвети, но няма друга алтернатива, тъй като това е изричното условие за спечелване на поръчката. Изключения са възможни, но те не променят правилата. А за да се променят правилата се изисква воля и сериозно нарушаване на множество интереси и тъкмо затова от години само се говори по въпроса, но на практика нищо различно не се случва.
Но да се върнем на тези, малките държавни поръчки, чрез които се върши работата на държавния служител, защото те са в рамките на 20 хил. лева. Фонд работна заплата на държавната администрация определя заплатите, но има и материални разходи. Тези материални разходи при икономия могат да се превърнат в ДМС /допълнително материално стимулиране/, което ръководството на съответното ведомство да разпределя на определен период. Заедно с това ДМС заплатите на държавния служител набъбват значително, осоено тези на началниците.
Именно затова е необяснимо всички държавни служители
редовно да се оплакват от ниско възнаграждение
и това под какъвто и да било претекст не е повод да не си вършат работата.
Прехвърлянето на задълженията на държавния служител към бизнеса води до излишно завишаване на персонала във фирмите, които са принудени да попълват безброй допълнително необходима информация във формата на справки, формуляри, декларации и каква ли още не бумащина. В повечето случаи никой не я използва, а да не говорим да се анализира и на нейна база да се взимат адекватни решения.
Такъв е и казусът със селскостопанските аптеки, които в повечето случаи имат един или двама служители, чиято работа е да дават съвети и да обслужват клиенти. Сега обаче те трябва да назначат още един човек, който да описва тяхната работа образно в различни формуляри за държавните служители.
Същият е и друг новоприет закон за данък уикенд. Заради него също е необходим още един служител. И така, една малка или средна фирма трябва да назначи допълнително поне трима-четирима служители. Какво следва от това? Преминаване към сивия сектор? Или, образно казано,
държавната администрация кара палача
да задължи осъдения сам да си плете въжето. Мислите ли, че това въже ще бъде качествено?
Ако продължа с метафорите, то както се казва рибата замирисва от главата. Всичко в България е превърнато в политическо мислене и политиката е най-печелившият бизнес в страната. Затова масово младежи се стремят към политиката, особено ако нищо друго не става от тях. Останалите с еднопосочен билет преминават през летище София. А, след като веднъж си намерил някакво местенце в политическите партии, вече търсиш място в държавната администрация и изпълнителната власт.
Да, министърът във всички европейски страни е политическа личност и затова няма значение кой ще назначат от управляващата партия. Има една непроменима система от професионална държавна администрация, която си работи, несмущавана от факта кой ще е на власт.
Но при нас е друго, нашите партийни функционери, от които нищо друго не е станало, се настаняват навсякъде на отговорни постове и понеже нищо не разбират от администриране, те оставят държавните служители да правят каквото си искат, само и само да вземат някакъв дребен рушвет от малките фирми. Това вече ни писна.
Искаме електронно правителство
Контролирайте ни както искате, но не ни карайте да попълваме хартиени тефтери в 21 –ви век. Бай Ганьо е в историята, време е да изпратим при него и байганьовщината. Вършете си основната работа. И ако има някой с палати, супер луксозни коли, любовници и т.н, а произходът на доходите му не съответства на харчовете, веднага го приберете, където трябва. Не си забравяйте задълженията срещу някакъв подкуп. Ако ситуацията не се промени и не поемем в правилната посока, по-добре изобщо да няма държавна администрация и ние от бизнеса да поемем всичките й функции.
Бих желал да се обърна към управлявящата партия. Не мислете, че това статукво ще продължи вечно. Няма значение, че няма друга политическа сила, която да е готова и да иска да поеме властта. Не мислете, че със законния ви финансов ресурс ще може да си купите и следващите избори.
Но най-лошото е за вашия лидер г-н Борисов, който притежава голяма харизма и едно от важните мениджърски качества: вземане на бързи решения. Е, има и още много други. Най-пострадал ще бъде той, ако не се кандидатира и не стане президент, докато ГЕРБ все още има влияние.
Рейтингът на всички политици лети стремително надолу. Недоволството сред жителите на България е екстремно негативно. Липсата на правосъдие, която всички виждат, най-добре показва какво става в страната ни. Дори Европейският съюз си затваря очите пред нашите зулуми и логичният извод, който могат да си направят хората е , че и те са така корумпирани. По този начин, за съжаление, се оказа, че и нашата борба за влизане в ЕС и надеждата за демократично общество се обезмисли и деградира.