Описание на болестта Праховита главня по пшеницата
През есента след поникването болните растения изпреварват в развитието си здравите. През пролетта растежът им се редуцира и във фенофаза изкласяване, те са по-ниски от здравите. Главнивите растения са най-видими точно във фенофаза изкласяване, когато от влагалището на флагелния лист се показва изцяло разрушен и превърнат в черна главнива маса клас. Отначало класът е покрит с финна сребриста и прозрачна ципа, която по-късно се разкъсва и телиоспорите се разпрашават и разнасят от вятъра, и заразяват.
Условия за развитие на болестта Праховита главня
Заразяването става по време на цъфтежа. Попадайки върху близалцата спорите покълнват и образуват диплоидни хифи, които се разрастват и достигат до ембриото, като проник-ват в щитчето и зародиша на оформящото се зърно. Това не пречи на нормалното нарастване и наливане на зърното. По време на неговото узряване стените на хифите се удебеляват и преминават в състояние на покой. Устойчиви са на неблагоприятни условия и остават жизнеспособни повече от 3 години. Ако такова зърно се засее с покълнването на младото растение се възбужда и активизира патогенът…
Развитието на болестта се развива интензивно при сравнително хладно и влажно време, фактори които удължават цъфтежа.
Причинител : Ustilago tritici (Pers.) Jens
Борба
Единственият начин за борба е – обеззаразяването на семената на пшеницата със системни фунгициди.
Продукти за обeззаразяване на семена от пшеница – Анкор, Витавакс 200 ФФ, Дивидент формула М, Кинто плюс, Дивидент Стар 036 ФС, Ориус 6 ФС, Раксил 060 ФС Шавит П 210 ЕК и др. регистрирани фунгициди.