събота, септември 7, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Растителна защитаСъветиФунгицидиХербициди

Царевицата – предизвикателство или възможност

Постигането на високи резултати при производството на царевицата винаги е била цел на добрия земеделец

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

Постигането на високи резултати при производството на царевицата винаги е била цел на добрия земеделец, понеже това е културата, от която може да се спечели много, но и да се загуби доста. Дали ще се случи едното или другото зависи, както от метеорологичните условия, така и от решенията взети при отглеждането на тази високо-потенциална култура.

През последните години подготовката за постигане на добри резултати  при  царевицата започват още от предшестващата година и е  свързана с прилагане на  минимални обработки,  и включване на междинни култури ( различни видове ряпа), които подобряват структурата на почвата и съхраняват влагата и хранителните вещества за по – дълъг период от време през активната вегетация на царевицата.

Наред с всички агротехнически мероприятия ключов фактор е правилния подбор на хибрид. Съвременната генетика на царевични семена все повече залага на хибриди, които са по- устойчиви на ранните пролетни застудявания, също така от няколко години насам семенарските компании вече предлагат хибриди(Aquamax), които постигат завидни резултати дори и при по-неблагоприятни (засушливи) климатични условия. Други важни елементи са:

  • срока  на сеитба
  • гъстотатана сеитба
  • дълбочината на сеитба
  • сортовата структура по ФАО

Един от най важните фактори за успешно производство на царевица е навременното справяне с плевелите, които са най-силно  ограничаващия фактор в това производство. За пример може да се види в таблица 1. как влияят плевелите върху потенциала за добив, ако конкурират царевицата за една или за две седмици.

 









Височина на плевелите (см) при третиране

Загуба на добив (%)

Загуба на добив кг/дка

Финансова загуба при средна цена 300 лв/тон

0

~0

~0

~0

10

6

65,1

19,53  лв/дка

15

7

76

22,80 лв/дка

23

9

97,7

29,30лв/дка

30

21

228

68,40 лв/дка

Тези данни категорично отговарят на въпроса има ли смисъл да се прилага почвен или ранно-вегетационен хербицид и какво губим ако не отстраним плевелите по най-бързия начин от полето с царевица. Коя е най-правилната стратегия за справяне с плевелите?

Аденго е последна разработка в сегмента на хербициди в царевица и е продукт, който приложен ранно-вегетационно дава сигурно действие и дълго реактивиращо се последействие срещу широк спектър от житни и широколистни плевели. Освен това Аденго съдържа и последна генерация антидот, предпазващ царевицата от хербицидния стрес , който е друг сериозно ограничаващ високите добиви при царевицата фактор.

Разбира се всяко хубаво нещо има и своите ограничения, като в случая това е краткия период, в който може да бъде извършено това приложение – 1-2 лист на житните  и 2-3 лист на широколистните плевели, като царевицата не бива да минава 3-ти лист.

Ето защо както не е добре да залагаме само на един хибрид, така не трябва да залагаме и само на една стратегия за справяне с плевелите.

 

Правилния начин за справяне с плевелите

–          при по-ранни сеитби

–          при площи силно заплевелени с балур от коренища

е почвеното приложение  на Мерлин Флекс, който при наличие на валежи ще осигури перфектна и дълготрайна защитаот едногодишни житни и широколистни плевели и ще изравни поникването на балура

–          а при по-късни сеитби, при който плевелите поникват сравнително равномерно може да разчитаме на безкомпромисния ефект на Аденго приложен ранно-вегетационно

През 2016 година  на пазара беше предложена  новата Капрено технология, която дава възможност на земеделците, които не желаят да рискуват с  почвен или ранно вегетационен хербицид  или пък залагат на продукти с ограничен спектър на контролирани плевели да могат да се справят по най-безболезнения начин с плевелите, поради комплексното вегетационно  и стабилното почвено последействие на продукта, когато е приложен между 3-6 лист на царевицата

Всеки от споменатите елементи има своето ключово значение от технологията по отглеждане на царевица и ако се пропусне някой от тях, това неминуемо води до значително съкращаване на добивите, ето защо само прецизните земеделци успяват да постигнат добри добиви, както в добра, така и в не толкова добра от агроклиматична гледна точка година

Вашият коментар