ЗърнопроизводствоИнсектицидиРАСТЕНИЕВЪДСТВОСъветиФунгицидиХербициди

Житните култури – сезон 2014-15

Най-важните гъбни болести по житните култури през пролетта на 2015 година ще са брашнеста мана

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

В България пшеницата е традиционна култура с голямо икономическо значение и с голямо значение за културооборота.

Пшеницата, заедно с ечемика, заемат немалки площи в България и са култури, които изискват много добро познаване и прилагане на подходящи агротехнически мероприятия. Правилният избор на генетиката /сорта/ в зависимост от географските условия, торенето и извеждане на правилна и навременна растителна защита са изключително важни за да може житните култури да разкрият огромния си потенциал за добив.

Сейф от БАСФ

Какви са основните предизвикателства и решения за сезон 2014-15 в България, които възникват по отношение на житните култури?

През есенната сеитбена кампания на 2014 година земеделски производители изпитаха значителни трудности в подготовката на площите и засяването на житните култури в страната. Прекомерните валежи през 2014 година не само възпрепятсваха засяването на планираните площи с житни култури, но през последните три месеца на 2014 г. и първите два на 2015 г., доведоха до силно преовлажняване и дори наводняване на значителна част от земеделските площи с житни култури.

На много места краткотрайното задържане на снежната покривка поради топене и/или локални наводнения, допълнително възпрепятстваха отводняването на засетите площи и на много полета с житни култури се наблюдават така наричаните от земеделците „бели петна“ – наводнени или преовлажнени площи с недобре презимували житни култури. Допълнително, топли и дъждовни втора половина на февруари и, най-вероярно, целия месец март, ще благоприятстват ранното пролетно заплевеляване и ранното развитие на болести, което и заедно с неперфектното състояние на житните култури ще постави един много резонен въпрос пред българските земеделци: „Колко да вложа в растително защитни мероприятия и кои са рентабилните растително защитни продукти в създалата се ситуация?“

Първото, което е важно да се отбележи, е че при създалата се ситуация още рано през пролетта най-вероятно ще се наблюдават много гъбни болести по житните култури. Второто е, че изборът на фунгицид трябва да се направи съобразно конкретната ситуация на пролетта на 2015 година.

Фунгицидът не трябва да се избира, защото е „нов“ или защото е в пакет на „по-изгодна“ цена – често това на по-късен етап излиза скъпо, защото рентабилността от приложението на даден фунгицид не се крие в неговата цена, а в ефекта и предимствата му. Най-важните гъбни болести по житните култури, които трябва да се контролират и през пролетта на 2015 година ще са брашнеста мана, септориози и видовете ръжди. Все още накои земеделци извеждат борбата с тях в момент на видими симптоми на съответната болест (т.н. „лечебно” пръскане), което често води до значителни загуби на добив, защото или не се успява с пръскане скоро след наличието на видимите симптоми или растението е чувствително засегнато и това се отразява значително върху получения добив и качество на продукцията. Понякога решенията се обуславят от страха, че се наблюдават появата на непозната болест, което води до използването на фунгициди конкретно насочени срещу нея, но по-слабо контролиращи най-важните болести. Такава ситуация се наблюдаваше през пролетта на 2014 година, когато поради развитието на големи площи на немного позната жълта ръжда някои земеделски производители решиха да приложат фунгициди конкретно срещу нея и не отчетоха, че „изпускат“ колтрола на други важни болести. Често в такива ситуации се залита по прилагането на фунгициди, характерни за второ или трето пръскане, които не само са по-скъпи, но не оправдат цената си приложени в този момент, защото имат по-тесен спектър на контролирани болести. При създалите се и очаквани агроклиматични условия през пролетта на 2015 година ще е изключително важно контрола на болести с фунгицид да се изведе навреме и по възможност превантивно. И тук резонно възниква въпроса: „Кой е най-добрият фунгицид за превантивна борбата при създалата се ситуация в житните култури?“

Трудно е отговорът да е еднозначен, защото ситуацията изисква да се избере фунгицид с богат набор от характеристики. Кои са най-важните характеристики? Първо, това трябва да е сигурен, надежден, изпитан през годините фунгицид – доказал възможностите си за справяне с тежки ситуации. Второ, фунгицидът трябва да контролира широк спектър от болести, което обуславя и неговата рентабилност, защото ще гарантира извеждането на широкоспектърна борба с първото пръскане. Трето, степента на предпазното му и лечебно действие трябва да са отлични, но и да са съпроводени с предпазване на новия прираст. Четвърто, важни са и оказват и характеристики като: бързина на абсорбиране от културните растения, селективност, гъвкавост по отношение на фазата на културата.

Агроклиматичната обстановка през последните 4-5 месеца обуславя Брашнестата мана (Erysiphe graminis) да е една от основните болести през пролетта на 2015 година. Брашнестата мана е основната болест нападаща житните култури и обикновенно започва развитието си и прави заразяване още през есента. Зимата стопира развитието й, но напролет заедно с възобновяване вегетацията на културите продължава и нейното развитие. Именно затова внасянето на фунгицид срещу тази болест малко преди или по време на братене е важна предпоставка за силен старт със здрави растения. Кафявата ръжда (Puccinia reconditа) и Септориозата (Septoria spp.) са другите две много важни болести, чиито контрол още рано напролет е много важен. Кафявата ръжда се смята в България за една от най-опасната и широко разпространена болести за страната ни. Тя се развива ежегодно в по-голям или по-малък размер, но в някои години се проявява епифитотично и причинява големи загуби. През последните години Септориозите у нас имат повсеместно разпространение в пшеничните посеви. Това са Раннен листен пригор (Septoria tritici) и Петносване на класовете (Septoria nodorum). При благоприятни условия за развитието им и при чувствителни сортове загубите от тях могат да достигнат до 40%.

И така, след всичко казано до тук, стигаме до избора на фунгицид за първото пръскане напролет за контрол на болестите в житни култути – Артеа, приложим при пшеница, ечемик, ръж, овес. С Артеа при създалата се ситуация и налични и очаквани обстоятелства земеделските производители ще имат максимална рентабилност спрямо ефекта, които ще получат – опазване на житните култури от всички важни болести и сигурно достатъчно дълго последействие. Артеа е двойно системен фунгицид, който защита растенията отвън и отвътре – действа системно и чрез газовата си фаза, като осигурява защита на всички части на растението, вкл. и на новорастящите. Артеа прониква изключително бързо в растението, като по този начин се постига устойчивост на дъжд само 30 минути след приложение, има и много бърз начален ефект срещу болестите и продължителност на действие 3-4 седмици. Отличен ефект има приложен превантивно, преди развитие на болеста /най-добре във фаза братене на културата/, но в случай на вече развита в растението инфекция, тя може да бъде надеждно стопирана поради лечебното действие на продукта. При създалата се ситуация се препоръчва прилагането на Артеа в доза 50 мл/дка. Двете активни вещества имат различни биологични характеристики и осъществяват превантитен и лечебен контрол срещу всички важни болестите във всеки стадий на културата при отлична селективност дори и при големи денонощните температурни амплитуди. Артеа е и с изключително достъпна цена и е смесим и с селективните хербициди Линтур за едновременна борба срещу  широколистни плевели, хербицида Аксиал – срещу житни плевели или Аксиал Едно срещу смесено заплевеляване. И накрая – борбата срещу плевелите също не се препоръчва да изчаква преминаването на фаза братене на културата, защото ранното широколистно заплевеляване напролет и ефемерните плевели след братене са нанесли своите щети на добива и са трудни за контрол, а и са хвърлили вече своите семена, което гарантира „добре заплевелено“ поле за следващия сезон. От своя страна житни плевели, които отлично се контролират с Аксиал, като Див овес (Avena fatua), Мак (Papaver) и вече широкото разпространения  Райграс (Lolium spp.) след братене отнемат по 1% от добива на ден. Трите хербицида Линтур, Аксиал и Аксиал Едно се отличават с много бързо проникване /на 95% до 1 час/ и много бързо инициално действие срещу плевелите и най-важното – Линтур 70 ВГ не представлява никаква опасност за последващи в сеитбооборота широколистни култури, каквато е рапицата, една култура страдаща сериозно последните години от употребата на редица противошироколистни препарати с дълга персистентност в почвата след приложението им.

Вашият коментар