вторник, април 29, 2025
Болести по ечемикаЕчемикОпределител на болести неприятели и плевелиСъвети

Жълта ръжда по житни

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

Жълтата ръжда напада най-често пшеницата и по-рядко другите житни култури, като се развива повече в северните райони с по-влажен и хладен климат.

 

Сейф от БАСФ

Описание на болестта Жълта ръжда по житни

 

Жълтата ръжда се явява основно върху листните петури, но при особено благоприятни условия се намира по  всички зелени части на растенията – стъбла, плеви, осили и даже по неузрели  зърна се образуват лимоненожълти удължени летни сори.

 

С развитието на болестта се сливат в ленти като машинен бод, затова е известна и като линейна ръжда. Често уредосорите се разполагат на групи между нерватурата на листата, оформяйки широки ивици,  достигащи дължина до 10 см.  Ивиците са придружени от хлороза и некроза на тъканите. При силна проява на болестта растенията имат редуциран растеж,  листата засъхват и опадват, като цялото поле добива характерен жълтеникав цвят.

 

Добивът намалява – количествено и качествено –  зърното е спаружено и недохранено.  В края на вегетацията едновременно с уредосорите се образуват дребни, линейно наредени телейтосори, които са покрити от епидермиса.

 

Условия за появява на Жълта ръжда по пшеницата

 

В условия  на хладната и дъждовна пролет се  благоприятства развитието на болестта.  Развитието на патологичния процес се задържа при температура около 20-25 °С.

 

Агротехническите мероприятия за ограничаване развитието на патогена са : устойчиви сортове, оптимален срок на сеитба, балансирано минерално торене, сеитбообръщение и обработка на почвата  за унищожаване на растителните остатъци.

 

Праг на икономическа вредност – При поява на сори  ( за чуствителните  сортове) във фенофаза “поява лигулата на флагелния лист”- „изкласяване и 5%-на  степен на нападение ( за останалите сортове) във фенофаза “поява лигулата на флагелния лист”- „изкласяване”;

 

Борба

 

Регистрирани фунгициди за борба с болестта в Списък на разрешените за предлагане на пазара  продукти за растителна защита – изд. 2015 г.:

 

Диамант Макс – 150 мл/дка; Карамба 60 ЕК – 100 мл/дка; Прозаро 250 ЕК – 100 мл /дка; Байфидан 250 ЕК – 50 мл/дка, Импакт 25 СК – 50 мл/дка   и други.

Вашият коментар