На международните пазари се забелязва известен спад в цените на торовете, информира UkrAgroConsult, позовавайки с на Bloomberg. Основната причина за това е създалия се излишък заради нежеланието на фермерите да ги купуват. Както е известно цените на химикалите и торовете скочиха до небесата след руското нахлуване в Украйна и наложените срещу Русия и Беларус международни санкции. Ситуацията в началото на годината е довела до презапасяване с препарати на някои ключови страни производители на аграрна продукция и все повече фермери, които не искат да ги купуват, нещо което оказва натиск на пазара. Подобна е ситуацията както в САЩ, страната най-голям вносител на торове, така и в Бразилия, която пък е най-големият износител на соя.
Въпреки това по данни на Bloonberg азотът се търгува на международните пазари на цени петкратно по-високи от средното историческо ниво. Работещите в сектора на производството на торове се надяваха, че земеделските производители ще купуват торове на фона на високите цени на зърното по борсите. Когато обаче цените на зърното започнаха да падат, последните започнаха да се въздържат все повече от купуването на торове, пресмятайки какво би им струвало ако преразгледат нормите на третиране на посевите, и как това може да се отрази на бъдещата реколта. Така например ако за фермерите отглеждащи царевица е задължително ежегодното азотно третиране, то подобно нещо не важи за земеделските производители в САЩ.
Според Джоп Линвил от StoneX през есента внасянето на торове в САЩ е било по-слабо от обичайното, като според прогнозите му на пазара може да се появят множество купувачи, чийто интерес обаче едва ли ще може да бъде задоволен от производителите. Подобна е ситуацията и в Бразилия, която през 2022 година внесе рекордни количества от торове за да гарантира на фермерите, че ще могат да разширят обработваемите площи. „Рекордният внос доведе до запълване на складовете, което предизвика излишък на пазара. Това наложи страната да реекспортира част от внесените количества“, заяви Майса Романелло, анализатор в Safras & Mercado. Това води до натиск върху цените на международните пазари заради спад в бразилския внос през втората половина на годината. От асоциацията на бразилските вносители на торове прогнозират годишен спад във вноса на торове в страната с между 5 и 7%. Междувременно цените на торовете в Бразилия паднаха двойно в сравнение с достигнатите през април максимуми.