НОВИНИ

Траен спад на земеделските земи с висока природна стойност след влизането ни в ЕС

За ценността на земеделските земи с висока природна стойност за опазването на биоразнообразието и поминъка се убедихме на практика при посещението си в региона на Враца и Годеч. Повече за него четете тук. След влизането ни в ЕС и в резултат на повсеместното разпространение на индустриалното земеползване, броят на тези територии у нас трайно се свива.

Кои са земеделските земи с висока природна стойност?

Като такива най-общо се определят три типа земи: постоянно затревени площи мозаечни и ландшафтни структури и обработваеми земи, важни за видовете. Според данни, представени в специален проект на Сдружението за екологичен и териториален просперитет (СТЕП) се показва трайна тенденция за тяхното свиване. Между 2007 и 2020 година те са намалели както общо, така и по категории. . Постоянно затревените площи са се свили почти наполовина от около 951 хил. хектара на 457 хил. хектара, мозаечните и ландшафтни структури от около 279 на 175 хил. хектара. Най малко изглежда съкращаването на земите с важно значение за видовото разнообразие- от почти 360 хил. хектара на 339 хил. хектара. Общо спрямо 2007 година земите с висока природна стойност през 2019 година са намалели с 39% като са изгубени близо 500 хил. хектара.

Сейф от БАСФ

Липса на система за оценка и контрол

 

В последните 14 години от прилагане на ПРСР, тези земи с висока природна стойност се подпомагат основно по две мерки – чрез целеви схеми по агроекологичната мярка и по мярката за НАТУРА 2000. Експертите са констатирали че през изминалите два програмни периода липсва система за наблюдение на земите с висока природна стойност, въпреки препоръките отвън за това. Те са на мнение, че е нужна нова оценка на състоянието на земеделските земи с висока природна стойност. Според тях адекватна система за оценка и контрол на тези земи може да бъде създадена чрез съвместните усилия на двете заинтересовани министерства на земеделието и околната среда.

Донорските проекти остават най-добрата възможност за тестване на иновативни агроекологични и природощадящи мерки за подпомагане на земеделието с висока природна стойност у нас. За това може да допринесе създаването на мобилни екипи и обучението на фермерите за добавяне на стойност към тяхната продукция. Администрацията според тях трябва да насърчава включването на неправителствените организации в процеса на внедряване на политиките свързани с опазване на земите с висока природна стойност. Натрупаният до момента опит е показал, че опазването на биоразнообразието е най-успешно, когато е съобразено с конкретните социалноикономически и природни характеристики и се прилага в комбинация с ясното разясняване на целите свързани с опазването на биоразнообразието.

Друго условие за опазване на земеделските земи с висока природна стойност е разработването на мерките за допустимост за подпомаган на регионално ниво и те да отразяват спецификите на земеделието с висока природна стойност. Препоръчва се при прилагането на схемите и мерките за подпомагане на национално ниво да се ползва гъвкавият подход, използван в проектите, който да позволява адаптирането им след първоначалното им прилагане.