Страната се стреми да намали вътрешните си запаси
Въпреки прогнозираният спад на производството с 2 млн. тона, Турция изпитва трудности с експорта на пшеница, информира UkrAgroConsult. Според експертите от американския департамент по земеделие, южната ни съседка все още има вътрешни запаси от пшеница които иска да изчисти. Те отбелязват, че крайните запаси от пшеница в страната в края на миналата година са достигнали до рекордните 5,3 млн. тона, заради което правителството беше принудено да замрази вноса на пшеница до 15 октомври. Турската пшеница, чиято цена е 320 долара за тон е значително по-скъпа от вносната (240 долара за тон), което отказва местните преработватели от нея в периода на забрана на вноса.
След въвеждане на временната забрана от Турския съвет по зърното информираха преработвателите, че могат да използват само 15% импортна пшеница. Според източници се очаква тази практика да продължи до края на календарната година. За да се избави от запасите си, турското правителство обаче ще е принудено да продава зърното под себестойността му, се допълва в информацията.
Според USDA една от причините за затрудненията изпитвани от Турция е бавния експорт на брашно за Ирак. Експертите прогнозират намаляване на турския експорт на пшеница през тази стопанска година с 30% спрямо миналата стопанска година- до 7 млн. тона. Крайните запаси също се прогнозира да паднат до 3 млн. тона. Заради сушата от USDA очакват спад в производството на пшеница спрямо 2023/24 година с 11% до 18,7 млн.тона.