Анализаторите на американския департамент по земеделие намалиха оценките си за производството на пшеница и царевица. информира „Зерно Онлайн“. Прогнозата за реколтата от пшеница спрямо юли е редуцирана с 5 млн. тона до 776,9 млн. тона, което е с почти един милион тона над производството от миналата стопанска година. За негативната корекция е допринесла най-вече силно редуцираната оценка с 12,5 млн. тона за производството в Русия- до 72,5млн. тона и за Канада със 7,5 млн. тона до 24 млн. тона. Прогнозната оценка за реколтата в САЩ също беше намалена с 1,3 млн. тона до 46,1 млн. тона. С по 500 хил. тона са намалени и оценките за производството на пшеница в Турция и Казахстан.
В същото време от 28,5 на 30 млн. тона е повишена оценката за производството в Австралия. Незначително с 0,4 млн. тона е повишена оценката за реколтата от пшеница в С -до 138,6 млн. тона. Прогнозата за глобалния експорт на пшеница е намалена с 5,7 млн. тона до 198,2 млн. тона, като сред основните страни производители, за които се очаква да изнесат по-малко пшеница са Русия и Казахстан, докато незначително по-висок експортен потенциал се дава за ЕС и Украйна.
С 12,6 млн. тона до 279 млн. тона е намалена прогнозата за крайните запаси от пшеница през сезона.
До един милиард и 186 млн. тона пък беше намалена прогнозата за световната реколта от царевица, като нивото на глобалния експорт се оценява на 198,7 млн. тона. Със 6,5 млн. тона до 284,6 млн. тона е намалена оценката за крайните запаси през 2021/22 година. Производството на американска царевица се очаква да достигне до 374,6 млн. тона, което е с 10,5 млн. тона под предходната прогноза, като се очаква и експортният потенциал на страната да е с 2,5 млн. тона по-слаб и да достигне до 60,9 млн. тона. В основните страни производители на царевица реколтата се оценява общо на 241,5 млн. тона, което е с 2,5 млн. тона под прогнозата от предходния месец.
Последните данни за зърнения баланс изнесени от анализаторите на американския департамент предизвикаха истинска шокова вълна на международните пазари, отбелязва и agrarheute.com. На фона на слабото предлагане и прогнозите за срив в глобалното производство, цените на пшеницата както на американския, така и на европейския пазар скочиха рязко. Веднага след излизането на доклада фючърсите на пшеницата на борсата в Чикаго се повишиха с 22 цента до 7,80 долара за бушел, което е нова рекордно висока цена. Произвежданата в северните щати и в Канада високо протеинова пшеница поскъпна с 14 цента до 9,3 долра за бушел. Контрактите на царевицата в Чикаго също се повишиха с 26 цента до 5,82 долара за бушел.
Европейските пазари също реагираха на данните на анализаторите от USDA като септемврийските фючърси на пшеницата в Париж се повишиха с 10 евро до 247 евро за тон, а ноемврийските контракти при царевицата подскочиха с 6 евро до 222евро за тон.