В открито писмо биопроизводителите изразяват недоволството си във връзка с отказани плащания по мярка 11 от старата селска програма. „ Преди дни беше извършено плащането по Мярка 11 „Биологично земеделие“ на българските биологични земеделски стопани. За пореден път голяма част от тях останаха неприятно изненадани, поради намаляване или пълен отказ от оторизация на заявените субсидии, както и поради изцяло прекратени ангажименти по мярката, анонсират се и неблагоприятни правни последици, свързани с възстановяване на получените до момента средства“, пишат те. Според тях става дума за вменяване на неизпълнение на изисквания резултат на национални свръхрегулации.
Те задават на чиновниците въпроси като: С какво България като държава членка е по-различна от другите държави членки на Европейския съюз и какъв е този свръхстандарт, който се прилага по отношение на българския биоземеделец?
Те припомнят, че множество биофермери са санкционирани заради сгрешен код, заради незаявяването на цялото БЗС по мярка 11 /въпреки че цялото БЗС е биосертифицирано/, но най-вече, заради изискването да се покаже добив от ВСЕКИ парцел, заявен за подпомагане. „В последните години сме свидетели на стотици прекратени ангажименти, като най-вероятно върнатите от биоземеделците средства, България ще върне обратно в Европейския съюз. Кандидатсването по мярката „Биологично земеделие“ се превърна в хазарт – никога не можеш да предполагаш какъв проблем ще възникне и дали можеш да разчиташ на тези средства. Няма никаква предвидимост. Правилата се променят по време на текущата кампания. А защитата срещу евентуален отказ от оторизация или намаляване на оторизация, пред административния орган се превърна за нас в кауза пердута“, пишат още те.
Те предлагат спешна промяна в Наредба 4 от 2015 година като се предвиди възможността за поетите ангажименти през 2021 г. и 2022 г. Сертификатът за произведена биологична продукция да бъде представен до 30-ти септември на годината, следваща последната година от ангажимента.
Във връзка с предстоящото приемане на наредбата за прилагане на новите интервенции от стратегическия план, те заявяват, че са категорично против това. биоземеделци да останат без подпомагане, само и единствено поради въвеждането отново на изискване за доказване на добив от всеки парцел и реализация на културите, предмет на подпомагане.
С внесените становища от различни организации и асоциации са поставени множество казуси, които показват невъзможността за изпълнение на това условия в определени случаи, поради което се налага да формулираме следните ИЗКЛЮЧЕНИЯ, с които националната юрисдикция отказва да се съобрази, въпреки, че многократно сме алармирали:
1. Най-често представяният пример е за млади, неплододаващи трайни насаждения, които не могат да дадат добив през първите години след засаждането им. Ето защо за доказването на добив и реализация от тези парцели трябва да бъде направено изключение.
2. Не може да бъде изискван добив от биологична продукция и за парцели, чиито период на преход е изтекъл в рамките на стопанскта година – има вероятност те да са били засяти преди изтичане на периода на преход /напр. Между 01.10 и 31.12 на годината , предхождаща поемане на ангажимент/ и в този случай въпреки биологичния им статус, през първата година за продукцията им няма да бъде издаден биосертификат.
3. Изключение следва да се предвиди и при нанасяне на вреда от трети лица и неблагоприятни климатични условия или събития, които могат да се докажат със съответните документи или с протокол от Областните дирекции „Земеделие“.
Освен това те настояват на добиви да бъде синхронизиран с текста от Стратегическия план, който не поставя изискване за добив от всеки парцел. Доказването на добиви и реализация да бъде обобщено за културите, които са обект на подпомагане, като се предвидят изключения за случаите, описани по горе.