Винопроизводителите искат мерки за гарантиране на прозрачния произход на вината
Португалски винопроизводители поискаха въвеждане на квоти срещу вноса на испански наливни вина, информира meiningers-international.com. В последно време ширещото се от Португалия до Германия испанско наливно вино предизвика вниманието на Брюксел.
Конкретно португалските винопроизводители са притеснени, че вносът на наливни вина от съседна Испания ще им попречи да продадат натрупаните големи излишъци от собствени вина.
През 2022 г. Франция затегна правилата за етикетиране на вино за ресторанти и барове, за да защити потребителите от подвеждащи етикети и опаковки. Сега собствениците на ресторанти и барове във Франция са изправени пред глоби, ако не е посочен произходът на виното – и португалските винени региони искат тяхното правителство да направи същото.
На фона на кризата с разходите за живот много португалски ресторанти се насочиха, понякога несъзнателно, към продажбата на испански домашни вина на чаша или в кани на потребители, които може да предполагат, че пият португалско вино.
Петлитровите вина bag-in-box в португалските супермаркети със средна цена от €5,99 често са опаковани с португалски емблеми. По-внимателно разглеждане разкрива малки букви, указващи „Producto da UE“ (продукт от ЕС) – което показва, че виното е с произход от Испания.
Продажбата на испански наливни вина като „вино от ЕС“ е законна. Единният пазар на ЕС, както и модерните производствени техники и машини, често финансирани от ЕС, позволиха на операторите на наливни вина да са конкурентноспособни по отношение на качество и цена. От Португалската асоциация на винарските региони със защитени наименования на продукти са притеснени, че големите португалски винопроизводители смесват незаконно собственото си вино с испански вина.
Подобни притеснения пред португалска медия още през април изрази председателят на асоциацията на регионите със защитени наименования на продукти Франсиско Тоскано Рико. По думите му никой не оспорва факта, че всички са на един общ европейски пазар, но не е ясно доколко продаваните в страната вина са португалски и доколко не са. Според него е нужно да се повиши контрола на вноса на наливни вина в страната. В средата на май представителите на асоциацията поискаха от земеделското министерство повече мерки за гарантиране на прозрачността на произхода на вината на пазара и повече контрол върху производството.
Исканията за реформи могат да доведат и до промени в закона за производството на продукти от вината със защитени географски указания (ЗГУ) който позволява до 15% от тези вина да се произвеждат в други региони.
Португалският винопроизводител Жоао Рамос предложи използването на грозде от други португалски региони да бъде разрешено само при изключителни обстоятелства.Няколко производители призоваха регионалните бордове за вино да упражнят допълнителен контрол и тестване на вината със ЗНП и ЗГУ, преди да им бъде дадено разрешение да използват марките за наименование върху опаковката (нещо, което генерира пари за бордовете за вино), за да се гарантира, че виното не е смесено. Тестването за доказателства може да се окаже трудно.
Например Tempranillo, известен като Aragones или Tinto Roriz на португалски, се отглежда в Португалия и Испания в подобен климат. Но има начини да се докаже къде е произведено виното.
Луис Маргаса, генерален мениджър на производителя Familia Margaça, иска португалското правителство да отиде по-далеч, като приеме квоти за ограничаване на количеството вносно вино.
„Не искаме да обръщаме гръб на света и не сме съгласни с това, което френските производители направиха, като атакуваха испански камиони за вино, но имаме нужда от квоти за внос на испанско вино, за да защитим производителите в Португалия. Квотите ще помогнат за повишаване на цените на гроздето в Португалия и ще облекчат излишните запаси“, каза Маргаса пред Meininger’s.
Семейство Margaça, което произвежда около милион литра бутилирано и опаковано вино годишно, прави вино в село Пиас в Алентехо от 1973 г. насам. Трудното му положение олицетворява ситуацията по отношение на произхода на виното. Успехът на нейната марка asPias доведе до разпространението на копирани марки, някои от които включват вино от ЕС. Уебсайтът на Националния институт за интелектуална собственост на Португалия (IPNI) показва, че има удивителен брой от 189 основно марки вина, които използват името Pias, като Amor de Pias, Alma de Pias, Amigos de Pias.
Според Португалския институт за виното страната се явява четвъртият по големина пазар в ЕС на наливни вина след Франция, Германия и Италия, а само през миналата година вносът на наливни вина е възлизал на 300 млн. литра, по-голяма част от които са испански. Според испанската обсерватория на пазара на вино OEMV, Естремадура, третият по големина винен регион в Испания по отношение на обем, е увеличил износа на вино с 26% до 50,3 милиона литра през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение с 2023 г.
Регионът на Естремадура се явява ключов износител на испански наливни вина за Португалия, които впоследствие се реекспортират към бившите португалски колонии.